Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Cukier winny nadciśnieniu?
Sól uważana jest za jednego z głównych winowajców powstania nadciśnienia. Statystyczny Polak spożywa jej nawet 5 razy więcej niż zalecają lekarze i dietetycy (5 gramów dziennie). Oprócz soli, powinniśmy ograniczyć zajadanie się słodkościami. Naukowcy donoszą, że cukier jest jeszcze większym wrogiem dla naszego układu krążenia

 

Światowa Organizacja Zdrowia jako czynniki ryzyka wymienia m.in. nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, małą aktywność ruchową, nadwagę i otyłość. Ich część jest bezpośrednio powiązana z dietą. Badacze dowodzą, że zmniejszenie zużycia cukru dostarczanego zwłaszcza w postaci żywności przetworzonej, może wyraźnie przełożyć się na spadek ciśnienia krwi oraz zmniejszyć ryzyko chorób kardiologicznych. Wśród chorób układu krwionośnego wymienia się chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie, czy zaburzenia rytmu serca.

Dieta bezsolna nie zawsze efektywna
Naukowcy z Instytutu Świętego Łukasza w Kansas oraz Koledżu Medycznego im. Alberta Einsteina w Nowym Jorku na podstawie przeprowadzonych badań wnioskują, że dieta bogatocukrowa bardzo niekorzystnie wpływa na metabolizm sercowy. Sugerują też, aby nie koncentrować się jak dotychczas na soli, ale spojrzeć na cukier jako głównego winowajcę nadciśnienia. Kardiolodzy już dawno zauważyli, że zalecenia ograniczenia w diecie soli nie przynoszą oczekiwanych pozytywnych rezultatów. Pozwalają jedynie, i to nie we wszystkich przypadkach, obniżyć wskazania ciśnieniomierza o kilka jednostek. 

Zgodnie z opublikowanymi wynikami eksperymentów już dwa miesiące podwyższonej  podaży cukrów w diecie potrafią negatywnie wpłynąć na wyniki ciśnienia – zarówno podwyższeniu ulega skurczowe jak i rozkurczowe. Dosyć szokujące może wydawać się, że wystarczy aby ¼ przyjmowanych kalorii stanowiły, cukry by zwiększyć ryzyko śmierci z powodu choroby układu sercowo-naczyniowego aż trzykrotnie.

- Powszechnie wiadomo, że za dużo soli w codziennej diecie prowadzi do nadciśnienia. Jednak wyniki naszych badań wskazują, że ludzie powinni zwracać również szczególną uwagę na to, ile cukru dziennie spożywają – podkreśla współautor badań prof. Paul Elliott ze School of Public Health w Imperial College w Londynie

Ukryty winowajca
Najbardziej szkodliwe węglowodany kryją się w produktach przetworzonych. Najczęstsze słodkie dodatki to syrop glukozowo-fruktozowy i sacharoza. Ta mieszanka glukozowo-fruktozowa jest dodawana nie tylko do słodyczy ale kryje się również w mniej kojarzonych z cukrem produktach jak np. keczup, jogurty, konserwy, płatki śniadaniowe.

Bardzo niebezpieczne dla serca jest spożywanie bardzo popularnych słodzonych napojów gazowanych. Jak wskazują wyniki amerykańsko-brytyjskich badań, wypijanie więcej niż półtora szklanki dosładzanego cukrem soku owocowego czy napoju gazowanego zwiększa ryzyko nadciśnienia. Każda dodatkowa puszka słodkiego, gazowanego napoju wiąże się ze wzrostem zarówno ciśnienia skurczowego (1,6 mmHg) jak i rozkurczowego (0,8 mmHg). Naukowcy podejrzewają, że zbyt wysoki poziom glukozy we krwi wpływa negatywnie na funkcje naczyń krwionośnych i zaburza poziom soli w organizmie. Napoje zawierające zamiast cukru słodzik nie wpływają na ryzyko nadciśnienia.

 

 

 

Źródła

http://www.medscape.com/viewarticle/836445

http://www.medpagetoday.com/Endocrinology/GeneralEndocrinology/49095
 

KOMENTARZE
Newsletter