Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bioton znowu na minusie, ale...
01.09.2009
49 mln zł straty z działalności podstawowej i nieco mniej, bo 42,8 mln strata netto - wyniki Bioton S.A. za I półrocze br. na pierwszy rzut oka nie napawają optymizmem. Spółka zmniejsza jednak swoje zadłużenie i konsekwentnie realizuje program naprawczy.
Poniżej przedstawiamy komentarz Janusza R. Guya, prezesa Bioton S.A. do opublikowanego dzisiaj sprawozdania finansowego za pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku.


Po pierwszych sześciu miesiącach 2009 roku, Grupa BIOTON osiągnęła całkowite przychody ze sprzedaży produktów w wysokości 152,6 mln PLN, co oznacza wzrost o 13,03% w porównaniu do przychodów ze sprzedaży produktów w analogicznym okresie 2008 roku, kiedy wysokość sprzedaży osiągnęła 135,05 mln PLN. Wprawdzie raportowany całkowity przychód Grupy BIOTON w pierwszych sześciu miesiącach 2008 roku wyniósł 165,7 mln PLN, jednak około 24,5 mln PLN tych przychodów stanowiła jednorazowa transakcja związana ze sprzedażą praw komercjalizacji i dystrybucji szczepionki na terytorium Rosji i byłych państw WNP, oraz dodatkowo 6,2 mln PLN stanowiła sprzedaż urządzeń do fabryki Bioton Wostok w Rosji.

Na poziomie Zysku Operacyjnego za 1H 2009 Grupa zanotowała stratę w wysokości 49 mln PLN w porównaniu do straty 0,8 mln PLN w analogicznym okresie ubiegłego roku (po eliminacji jednorazowej sprzedaży praw na kwotę 24,5 mln PLN). Zanotowana w I półroczu strata wynika z realizacji Strategii związanej z restrukturyzacją Grupy i ponoszonymi jednorazowymi kosztami:

  • 15,5 mln PLN - bezpośrednie koszty restrukturyzacji w Polsce i Grupie SciGen
  • 5,1 mln PLN - koszty związane z realizacją nowej Strategii (sprzedaż fabryki i udziałów w Bioton Wostok, koszty kontraktu z firmą Bayer w Chinach, zmiany wewnątrz Grupy)
  • 18,7 mln PLN - odpisy jednorazowe wynikające z porządkowania bilansu, celem stworzenia przejrzystości i przewidywalności prowadzenia biznesu w przyszłych okresach


Cały 2009 rok upływa pod dyktando skutecznego wdrożenia w Grupie Bioton nowej strategii przez nową Kadrę Zarządzającą. Dla jej wdrożenia prowadzone są działania o fundamentalnym dla Spółki znaczeniu: ograniczenie kosztów działalności przy jednoczesnym zwiększeniu skali sprzedaży z pełnym monitorowaniem ryzyka biznesowego. Przedstawiona przez nową Kadrę Zarządzającą strategia wyraża się w biznesowej triadzie: koncentracji na kluczowych produktach (insuliny), optymalnym wykorzystaniu posiadanych mocy produkcyjnych i wzmocnieniu potencjału ludzkiego. Priorytetem jest poprawa rentowności obszarów biznesowych w Polsce i na rynkach międzynarodowych. Strategia rozwoju Spółki i wzrostu sprzedaży oparta została na tworzeniu stałych biznesowych aliansów z globalnymi firmami farmaceutycznymi na kluczowych rynkach o dużym potencjale wzrostu: Chiny, Rosja i kraje Wspólnoty Niepodległych Państw, Indie oraz Azja i Pacyfik. Spółka prognozuje, że pozwoli to uzyskać w stosunkowo krótkim czasie zwiększone przychody. Fundamentalnym krokiem w realizacji tej strategii jest podpisanie umowy dystrybucji insuliny na rynku chińskim z jednym z największych koncernów farmaceutycznych na świecie, firmą Bayer. Kolejnym istotnym aspektem reorganizacji jest uporządkowanie finansowania wewnętrznego i zewnętrznego w Spółce. Wszelkie zobowiązania Spółki wynikające z umów kredytowych są płacone na bieżąco. Aktualna wartość zadłużenia Spółki została obniżona od początku 2009 roku o 160 mln PLN do poziomu 284 mln PLN.

Polska (Bioton S.A.)

Pierwsze półrocze 2009 roku to dla spółki wyjątkowy okres, w którym z zaangażowaniem i determinacją rozpoczęto szereg konkretnych działań istotnych dla przyszłości i stabilności kapitałowej spółki. Spółka rozpoczęła proces restrukturyzacji i reorganizacji działalności Bioton SA w Polsce, w którym wspiera nas uznana na świecie firma konsultingowa Roland Berger. Potencjał zidentyfikowanych i już realizowanych projektów wynosi blisko 30 mln PLN EBITDA oraz około 75 mln PLN uwolnionego kapitału w ciągu najbliższych dwóch lat. Nastąpiła też redukcja zatrudnienia o prawie 90 osób.

Spółka wzmocniła kadrę manadżerską w obszarach: finansów, rozwoju rynków i produktów oraz zarządzania zasobami ludzkimi.

Z dużym sukcesem przeprowadzono emisję akcji oraz warrantów subskrypcyjnych. Spółka pozyskała kapitał konieczny do uzdrownienia sytuacji finansowej Grupy Kapitałowej BIOTON oraz zapewnienia jej stabilnego rozwoju. Ponadto Spółka bardzo skutecznie w drodze trudnych negocjacji przeprowadziła restrukturyzację zobowiązań wobec banków.


SciGen Ltd.

W kwietniu 2009 roku nastąpiła zmiana na stanowisku CEO SciGen, wraz z nią rozpoczęto proces restrukturyzacji i reorganizacji spółki i oceny potencjału portfela produktów do generowania pozytywnych przepływów finansowych i budowania wartości firmy. Pozytywne efekty są spodziewane już w pierwszej połowie 2010 roku.

SciGen uzyskał rejestrację dla produktu Sci-B-Vac (szczepionka przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B) na terenie Izraela, Indii i Hong Kongu. SciGen prowadzi działania mające doprowadzić do rejestracji tego unikalnego na świecie produktu na rynkach UE i USA. Firma jest w trakcie poszukiwania partnera do globalnej komercjalizacji tego produktu.


MJ Bioton

Spółka koncentruje swoją uwagę na pracach rozwojowych na rzecz rejestracji centralnej na rynku UE klasycznej insuliny ludzkiej oraz pozyskania insulin analogowych.


BioPartners

W ramach spółki R&D dokonano restrukturyzacji i reorganizacji, dostosowując jej strukturę organizacyjną do nowych zadań i redukując zatrudnienie o 25% w stosunku do okresu analogicznego 2008 roku. Zmieniono też skład zarządu spółki, do którego Bioton wprowadził swojego przedstawiciela. BioPartners koncentruje swoją działalność na finalizowaniu prac badawczych nad hormonem wzrostu o kontrolowanym uwalnianiu (SR-hGH), z cezurą czasową złożenia wniosku rejestracyjnego w EMEA na rzecz tego ostatniego nie poźniejniż w I Q 2010. Spółka jest w trakcie analizowania najskuteczniejszej ścieżki rozwoju i komercjalizacji dla Biferonex’u (interferon beta ), którego wniosek rejestracyjny został wycowany z EMEA w maju bieżącego roku. Wśród alternatyw rozważane są: złożenie dokumentacji z wnioskiem o rejestracje w krajach, w których obowiązują inne wymagania regulacyjne, aplikacja na rynek amerykański (FDA) oraz rynek australijski (TGA), ponowne złożenie wniosku do EMEA. Spółka, zgodnie z przyjętą strategią, prowadzi rozmowy z potencjalnymi partnerami (Big Pharma ) na rzecz współpracy w prowadzeniu procesów rejestracyjnych oraz komercjalizacji produktów BioPartners. Firma podpisała umowę o współpracy z Polpharmą dającą tej drugiej prawa wyłączne do komercjalizacji produktu Ribaviryna na rynku Europy, CIS, Australii i Japonii. Produkt jest w trakcie rejestracji w EMEA. Pierwsza sprzedaż powinna nastąpić pod koniec 2010 roku.



Ostatnie półrocze 2009 to kontynuacja wielu rozpoczętych już projektów z długoterminowymi, pozytywnymi dla Spółki skutkami. W dniu 9 lipca 2009 Spółka zawarła umowę dostawy i dystrybucji insuliny na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej z Bayer Healthcare Company (BHC) na okres 15 lat. Stroną umowy z BHC jest także SciGen Limited. W oparciu o zakładane przez strony wolumeny sprzedaży, wysokość przychodów w całym okresie jej trwania powinna wynieść od 1,548 do 2,005 miliardów USD. Ponadto z tytułu udzielenia wyłącznej licencji i wyłącznych praw do komercjalizacji produktu na terytorium Chin, BHC zobowiązał się do zapłaty Spółce wynagrodzenia w wysokości 31 mln Euro.

Rozpoczęte wiosną 2009 roku negocjacje w sprawie sprzedaży fabryki Bioton Wostok weszły w swój ostatni etap realizacji. Ustalone zostały parametry finansowe transakcji odnoszące się do 38% udziałów Bioton w spółce Bioton Wostok. Finalizacja sprzedaży nastąpi po zakończeniu negocjacji strony rosyjskiej, mającej 62% udziałów. Przewidywany termin zbycia – IV kwartał 2009. Jednocześnie Spółka prowadzi intensywne prace nad zmianą profilu działalności na rynku rosyjskim z lokalnego JV (Bioton Wostok) na kooperację z globalnym koncernem farmaceutycznym, powielając zrealizowaną strategię z firmą Bayer na rynku Chin. Jesteśmy w zaawansowanych rozmowach z potencjalnymi partnerami, globalnymi koncernami farmaceutycznymi, od dawna obecnymi na rynkach Rosji i WNP. Przewidywany termin zakończenia negocjacji i ogłoszenia wybranego partnera to również IV kwartał 2009.

Proces restrukturyzacji i reorganizacji kontynuowany jest zarówno w Bioton SA jak i innych spółkach Grupy Bioton. Redukcja zadłużenia jest jednym z naczelnych priorytetów Spółki; spodziewamy się obniżenia wartości do około 170 mln PLN na koniec 2009 roku.

Rozpoczynamy również prace nad budżetem Grupy Bioton na rok 2010. Wiąże się to z wdrożeniem w Spółce kompleksowego procesu budżetowania i jednocześnie odpowiedzialności budżetowej przy jego realizacji wśród wszystkich podmiotów w Grupie, jak i poszczególnych działów tych podmiotów. Wprowadzamy systemy wewnątrz firmowe oraz mechanizmy kontroli pozwalające na sprawniejsze komunikowanie się z rynkiem kapitałowym poprzez przewidywalność i wiarygodność naszych prognoz i dużo większą przejrzystość Spółki.



Janusz R. Guy, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny BIOTON S.A.
KOMENTARZE
Newsletter