Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bayer będzie sprzedawał insulinę Biotonu
09.07.2009
Bioton S.A i jej spółka zależna, SciGen z siedzibą w Singapurze podpisały z Bayer Schering Pharma AG umowę o dystybucji insuliny w Chinach na zasadach wyłączności.
Na jej podstawie, za kwotę 31 milionów Euro, płatną z góry, Bayer nabywa wyłączne prawa do dystrybucji w Chinach insuliny produkowanej przez Bioton pod marką SciLin. Umowa obejmuje okres aż 15 lat.

-Umowa o długoletniej współpracy pozwala Biotonowi na realizację jednego z kluczowych celów strategicznych, jakim jest budowanie silnej, międzynarodowej pozycji swojej insuliny na rosnących rynkach, poprzez tworzenie partnerstw z wiodącymi firmami farmaceutycznymi – powiedział po podpisaniu dokumentu Janusz R. Guy, prezes Bioton S.A. - Dzięki umowie umacniamy naszą pozycję lidera w produkcji insuliny, z tak uznanym partnerem jak firma Bayer.

Zadowolenia nie krył także Andreas Fibig, CEO Bayer Schering Pharma AG.

- Bayer jest wiodącą międzynarodową firmą farmaceutyczną w Chinach dzięki sukcesowi swojego produktu farmaceutycznego Glucobay, stosowanemu w leczeniu cukrzycy typu 2 – mówił. - Dzięki planowanej dystrybucji insuliny SciLin będziemy nadal wspierać pacjentów z cukrzycą oraz umacniać pozycję na tym rosnącym rynku.

Wiadomość ucieszyła jednak nie tylko władze obydwu spółek, ale także akcjonariuszy Biotonu. Rynek giełdowy, jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem, reagował niezwykle optymistycznie, ponieważ akcje spółki zyskiwały nawet 12 proc. Dzięki temu czwartkowy kurs spółki osiągnął najwyższy poziom od połowy listopada.

- Ostatecznie potwierdzenie umowy jest bardzo dobrym sygnał – uważa Paweł Cymcyk, analityk A-Z Finanse. - Kończy bowiem długą historię spekulacji czy rynek chiński jest dostępny. Władze Biotonu od 2 lat zapowiadały, że podejmują starania, zdobywają licencje, negocjują, ale nie było widać realnych efektów. Teraz w końcu są.

Analitycy nie mają wątpliwości, że dla Biotonu jest to wręcz historyczne wydarzenie.

- Podpisanie umowy z firmą Bayer Schering Pharma, która jest największym graczem na chińskim rynku diabetologicznym, stanowi - obok wyprodukowania przez Bioton własnej substancji aktywnej insuliny - najistotniejszy moment w historii spółki – mówi dosadnie Paweł Burzyński z Domu Maklerskiego BZ WBK. - Umowa ta kładzie podwaliny pod dynamiczny rozwój firmy w kolejnych latach i daje szanse na wymierne zyski w przyszłości. Mając umowę na rynek chiński z tak poważnym graczem i na tak długi okres, w pół już zrestrukturyzowany i dokapitalizowany Bioton będzie mógł skoncentrować się nad rozwojem nowych preparatów, nad którymi obecnie pracuje, oraz być może drobnych akwizycjach.

Warto dodać, że według aktualnych badań terapią diabetologiczną w Chinach objętych jest ok. 40 mln pacjentów. Rynek insuliny jest najszybciej rosnącym segmentem rynku preparatów diabetologicznych w tym kraju, z prognozowanym wzrostem ponad 40% rocznie. Wejście na niego i tym samym dywersyfikacja przychodów może oznaczać dla Biotonu ostateczny koniec z kłopotami finansowymi.

- W okresie trwania umowy czyli 15 lat, wysokość przychodów z niej wynikających może wynieść nawet 2 mld dolarów – szacuje Paweł Cymcyk. - To powoduje, że jedną umową Bioton praktycznie podwoił skalę przychodów z ubiegłego roku. W związku z tym dywersyfikacja jest olbrzymia, bo całkowicie uniezależnia spółkę od europejskiej koniunktury i konkurencji.

- Po latach zawodu dla inwestorów, Bioton ma szanse stać się na nowo maszynka do zarabiania pieniędzy – dodaje Paweł Burzyński.

Umowa z Bayer Schering Pharma AG to kolejny etap realizacji nowej strategii Bioton S.A., która została zaprezentowana pod koniec maja. Spółka, w ramach cięcia kosztów, a jednocześnie zwiększenia udziału na światowym rynku insuliny, odchodzi od własnych kanałów dystrybucji na rzecz aliansów z największymi światowymi firmami farmacuetycznymi. To one, kosztem marży Biotonu, prowadzić będą sprzedaż na zagranicznych rynkach, głównie azjatyckich. Jak zapewniał w maju prezes Guy, oprócz firmy Bayer, rozmowy o nawiązaniu współpracy toczą się z takimi gigantami jak m.in. Sandoz, Merck, Mylan, Teva, Ferring Pharmaceuticals czy Berlin-Chemie. W najbliższych miesiącach spółka chce podpisać podobne umowy na dystrybucję w Indiach oraz w Rosji.

Insulina Biotonu wraz z logiem koncernu Bayer ma trafić "na półki" chińskich aptek jeszcze w tym roku.
KOMENTARZE
Newsletter