Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowy Lek na reumatoidalne zapalenie stawów dostał zielone światło od FDA!
08.11.2012

Amerykańska Agencja ds. Żywności i leków (FDA) w końcu wydała pozwolenie na produkcję leku na reumadoitalne zapalenie stawów firmie Pfizer. Choroba ta dotyka aż 23,7 milionów ludzi na całym świecie. Xeljanz (tofacitinib citrate), bo o nim mowa to lek, którym 30 - dniowa suplementacja ma kosztować około 2,055 dolarów, roczna natomiast 24,000 dolarów. Firma Pfizer oczekuje aż 3 mld dolarów zysku ze sprzedaży tego farmaceutyku.

Jednak długa droga przed Pfizer by powtórzyć sukces z 2010 roku, w którym to lek Lipitor obniżający poziom złego cholesterolu (LDL) oraz trójglicerydów we krwi, będący w ofercie firmy przyniósł dochód 12 mld dolarów.


Przeczytaj również:

Najlepiej sprzedające się leki 2012 roku


Xeljanz jest nowym lekiem na reumatoidalne zapalenie stawów, zawierającym inhibitor kinazy janusowej. Polecany jest pacjentom z nietolerancją lekarstw w standardowych kapsułkach, methotrexate, który to jest najczęściej podawany jako pierwszy w leczeniu RA,lubnie mających pełnej odpowiedzi na powszechnie stosowane leki. W badaniach klinicznych, pacjenci otrzymujący Xeljanz zamiast placebo lepiej funkcjonowali fizycznie.

FDA nakazało prowadzić jednak firmie Pfizer po wprowadzeniu leku do obrotu dodatkowe badania nad bezpieczeństwem jego stosowania, a mianowicie jakie jest ryzyko zachorowania na choroby serca, raka i inne poważne infekcje. Badania polegałyby na podawaniu leku w  dziennej dawce 5 mg, która to została już zaakceptowana przez FDA oraz 10 mg, którą FDA odrzuciła. Obecnie FDA dała zielone światło Pfizer na wprowadzenie Xeljanz na rynku amerykańskim. Ogólnie leki na RA przynoszą około 20 mld dolarów zysku rocznie. Jednakże firma Pfizer musi liczyć się z konkurencją ze strony innych prężnie działających korporacji farmaceutycznych tj., Johnson&Johnson wytwarzającej  inhibitory TNF-α (Remicade) oraz Enbrel, z którymi łącznie z Amgen, spółka Pfizer  prowadzi wspólny marketing do końca następnego roku.

Największym jednak pytaniem jest czy i kiedy Xeljanz dogoni lidera wśród inhibitorów TNF- α, a mianowicie lek Humira (rekombinowane ludzkie przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko TNF-α). Warto zaznaczyć, że Humira już znalazła się na pierwszym miejscu najlepiej sprzedających się leków 2012 roku i nic nie wskazuje na to że do końca roku jej pozycja ulegnie zmianie. Co więcej firma poważnie inwestuje w rozwój nowych terapii i zastosowań, ostatnio  np. w chorobie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Humira jest  lekiem aplikowanym poprzez iniekcję, a jego cena jest bardzo zbliżona do Xeljanz (2000 $ na miesiąc). Pfizer jednak zakłada, że odniesie większy zysk dzięki dogodnej formie kapsułki oraz nowatorskiemu mechanizmowi działania. Według niektórych analiz chorzy, poddawani terapii przynoszącej dobre efekty nie zamienią swoich leków na Xeljanz. Przede wszystkim nowi pacjenci preferujący doustną drogę podawania leku zdecydują się na nowy produkt firmy Pfizer.

Według analityków rynku Pfizer odniesie nie więcej niż 2,5 mld dolarów zysku. Jednak dochód ze sprzedaży może być zdecydowanie większy, jeśli Xeljanz okaże się skutecznym farmaceutykiem w walce z innymi chorobami zapalnymi tj., łuszczyca, choroba Leśniewskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, tak jak lek Humira.

 

Kamila Klajman

 

Literatura:

FiercePharma

http://www.webmd.com/

http://www.businesswire.com/

KOMENTARZE
Newsletter