Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wspólne przedsięwzięcie na rzecz inicjatywy w zakresie leków innowacyjnych
05.12.2008
Wspólne przedsięwzięcie na rzecz inicjatywy w zakresie leków innowacyjnych jest formą partnerstwa publiczno-prywatnego jakie zostało zawiązane pomiędzy Komisją Europejską a Europejską Federacją Producentów Leków i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA).
Przedsięwzięcie IMI JU zostało powołane w 2008 roku na okres 10 lat (do 31.12. 2017)w oparciu o prawo europejskie. Przedsięwzięcie to w ramach Wspólnej Inicjatywy Technologicznej zmierza do ustanowienia Europy jako jednego z najbardziej atrakcyjnych miejsc do prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych dla przemysłu biofarmaceutycznego.


Celem przedsięwzięcia IMI JU jest rozwiązywanie krytycznych problemów związanych z procesem badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych przez przemysł farmaceutyczny po to, aby przyspieszyć opracowywanie bezpiecznych i bardziej skutecznych leków dla pacjentów.

Przedsięwzięcie IMI JU wspiera prace badawczo-rozwojowe realizowane w ramach przemysłu farmaceutycznego EU poprzez nawiązywanie współpracy z sektorem publicznym ( uczelnie, małe i średnie przedsiębiorstwa zajmujące się działalnością badawczą, instytucje rejestrujące leki, jednostki służby zdrowia, organizacje na rzecz pacjentów).

IMI JU organizuje konkursy na wykonanie zadań i projektów badawczych, w których mogą uczestniczyć podmioty z krajów członkowskich UE oraz z krajów trzecich uprawnionych do korzystania ze wsparcia 7 programu ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego.

IMI JU jest finansowane z funduszy Komisji Europejskiej (1 miliard euro) i wkładu firm farmaceutycznych zrzeszonych w EFPIA (1 miliard euro). W skład struktury organizacyjnej IMI JU wchodzą: zarząd, dyrektor wykonawczy i komitet naukowy. Zadania i funkcje IMI JU wspierane są przez 2 grupy doradcze - Grupę Przedstawicieli Państw (IMI State Representative Group, IMI SRG) oraz Forum Uczestników (Stakeholder Forum).

Stałym delegatem Polski do IMI SRG jest dr n. farm. Bogdan Podwysocki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (e-mail: b.podwysocki@ncbir.gov.pl Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć ,) nominowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego).

W pracach Komitetu Naukowego uczestniczy jako przedstawiciel Polski Prof. dr hab. Józef Dulak z Zakładu Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Jagiellońskieg (e-mail: jdulak@mol.uj.edu.pl Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć ), nominowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Więcej informacji na temat organizacji i zadań IMI JU można uzyskać na stronach internetowych: http://imi.europa.eu/; http://www.imi-europe.org

Źródło: NCBiR
KOMENTARZE
Newsletter