Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
W Krakowie powstał fundusz zalążkowy seed capital dla firm z branży LifeScience
28.01.2009
W Krakowie powstał fundusz zalążkowy, zarządzany przez JCI Venture Sp. z o.o.
Spółka pozyskała ponad 16,5 mln złotych z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 3.1, na realizację projektu zakładającego wyszukiwanie i weryfikację projektów naukowych posiadających potencjał komercyjny, a następnie ich komercjalizację poprzez utworzenie spółki kapitałowej i inwestycje kapitałowe. Z pozyskanych pieniędzy, w ciągu 5-ciu lat, powstanie kilkanaście spółek głównie z obszaru nauk przyrodniczych (LifeScience).

Oferta nowopowstałej spółki (funduszu seed capital) stanowi element kompleksowej oferty jednego z założycieli – Jagiellońskie Centrum Innowacji Sp. z o.o. (JCI), spółki zarządzającej Parkiem i Inkubatorem LifeScience w Krakowie, która posiada 51% udziałów w JCI Venture Sp. z o.o. Podmiot zarządzający Parkiem może obecnie zaoferować każdemu interesującemu projektowi: infrastrukturę wysokiej klasy (laboratorium), środki finansowe na działanie i rozwój oraz zaplecze intelektualne i naukowe. Dla drugiego udziałowca - Spółki Zarządzającej Funduszami Kapitału Zalążkowego SATUS Sp. z o.o. dysponującej 49% udziałów, udział w przedsięwzięciu stanowi poszerzenie możliwość inwestycji kapitałowych w innowacyjne projekty.

Zamiarem obu udziałowców jest stworzenie efektu synergii, dzięki któremu możliwa będzie wspólna realizacja innowacyjnych, ciekawych pomysłów z obszaru nauk przyrodniczych (biotechnologii, medycyny, chemii, fizyki) na wczesnym etapie rozwoju. Zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy założycielami, Jagiellońskie Centrum Innowacji Sp. z o.o. odpowiada za wyszukiwanie, opracowanie i przygotowanie projektów, natomiast SATUS wnosi doświadczenie i kompetencje swoich menedżerów odpowiedzialnych za zarządzanie inwestycjami.

Spółka JCI Venture powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie polskiego rynku na kapitał przeznaczony na finansowanie projektów na wczesnym etapie realizacji w innowacyjnych obszarach takich jak biotechnologia czy też nanotechnologia. – Nie wykluczamy także zainteresowania dla pojedynczych inwestycji w projekt z branży IT. Rozważenie finansowania dla tej branży zależy przede wszystkim od stopnia innowacyjności projektu i jego potencjału rozwojowego. A wiemy, że na tym polu pomysłów nie brakuje. – mówi Prezes Zarządu Spółki, Paweł Błachno. Zakładamy także, że JCI Venture będzie obejmowało udziały w nowopowstających przedsiębiorstwach. Ich wysokość uwarunkowana będzie wyceną oraz oceną stopnia zapotrzebowania projektu spółki na środki finansowe i oczywiście stopniem ryzyka, które jest najwyższe na tym etapie finansowania. – dodaje.

Do podstawowych działań JCI Venture należy identyfikacja innowacyjnych rozwiązań i sprawdzanie ich potencjału rynkowego, analizę rynku innowacyjnego rozwiązania, opracowanie biznesplanu, inwestycja kapitałowa oraz monitoring inwestycji.

Plany spółki opierają się w znacznej mierze na realizacji wskaźników określonych w projekcie składanym do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Według przyjętych założeń, w ciągu 5-ciu lat członkowie Zespołu JCI Venture, rozpatrzą co najmniej 300 zgłoszeń projektowych, spośród których 13 zostanie wybranych i skierowanych do realizacji. Sam proces pozyskania zgłoszeń wspierany będzie przez cykl spotkań, organizowanych co pół roku w sześciu miastach na terenie całego kraju. Takie rozwiązanie znacząco rozszerza planowany zasięg działania. Dodatkowo, w ramach prac związanych z projektami, patentami i bazą know-how, do dyspozycji wszystkich zainteresowanych zostanie oddana aplikacja internetowa, umożliwiająca nieodpłatne przeszukiwanie zasobów dotyczących patentów w lifescience, a także wykupienie specjalnego dostępu do szczegółowych danych osób zgłaszających patent. Jak przedstawia ten pomysł Prezes Błachno – Przygotowana aplikacja pozwala na zebranie w jednym miejscu w sieci pomysłów o znaczącym potencjale, które oceniane są jako interesujące dla dużych podmiotów z branży, wliczając w to poważnych inwestorów finansowych.


KOMENTARZE
Newsletter