Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Vertex kupuje leki przeciw WZW-C za 370 milionów USD
04.03.2009
Przedstawiciele Vertex Pharmaceuticals Inc. ogłosili wczoraj, że firma zakupiła dwa potencjalne leki przeciwko zapaleniu wątroby typu C od firmy ViroChem Pharma Inc.. Firma zamierza przetestować obydwa terapeutyki wraz ze swoim lekiem - telaprevirem.


Vertex zapłaci Virochem 100 milionów USD w gotówce wraz z 9,9 milionami swoich akcji. W dniu zamknięcia akcje firmy były warte 27,96 USD co daje wartość 376,8 miliona USD za całą transakcję.

Opierając się na wynikach badań laboratoryjnych, specjaliści z Vertex uważają, że kombinacja telapreviru  dwóch nowych leków może być bardziej efektywna niż monoterapia telapevirem. Firma stwierdziła, że planuje opracować badanie kliniczne, w którym połączy telaprevir z jednym z leków ViroChem już w drugiej połowie 2009 roku.

Obecnie Vertex przeprowadza późną fazę badań klinicznych nad telaprevirem, a leki Vrochemu są we wczesnej fazie rozwoju.

Po zamknięciu giełdy, udziały Vertex pozostały niezmienione, a ich wartość zatrzymała się na 27,96 USD.
Telaprevir (VX-950) jest doustnym inhibitorem proteazy HCV znajdującym się w fazie badań, jest zasadniczym enzymem w replikacji wirusa i jest jednym z najbardziej zaawansowanych podmiotów badań w rozwoju specyficznym dla wirusa HCV. Vertex przewodzi drugiej fazie globalnego klinicznego programu rozwoju telaprevir'u składającego się z trzech dużych prób klinicznych skupiających w przybliżeniu 1000 pacjentów z HCV w centrach klinicznych w Stanach Zjednoczonych i Europie. Vertex zakończył rekrutację 260 pacjentów wchodzących w skład próby PROVE 1 w USA we wrześniu. Próba PROVE 2 jest w trakcie realizacji w Europie, a zakończenie jej rekrutacji jest planowane w ciągu roku, rekrutując w przybliżeniu 320 pacjentów. Również w czwartym kwartale, Vertex planuje rozpoczęcie PROVE 3, próby klinicznej telaprevir'u, która zrekrutuje więcej niż 400 wcześniej leczonych pacjentów. W próbach klinicznych, telaprevir jest dawkowany w ilości 750 mg co osiem godzin w kombinacji z pegylowanym interferonem alfa-2a (Pegasys), zarówno bez jak i z rybawiryną (Copegus)


 
KOMENTARZE
Newsletter