Ustawa ta wprowadza bowiem ogólny zakaz nabywania lub obejmowania udziałów lub akcji w spółkach przez jednostki sektora finansów publicznych.
Niemniej, również tych zagadnień dotyczy późniejsza ustawa - z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym. Dopuszcza ona w kilku przepisach możliwość tworzenia przez uczelnie spółek prawa handlowego, przystępowania do takich spółek i posiadania w nich udziałów lub akcji. Wyjątki te dotyczą, nie tylko akademickich inkubatorów przedsiębiorczości i centrów transferu technologii, które mogą być tworzone w formie spółek prawa handlowego za zgodą senatu uczelni, ale również innych spółek i ich tworzenia. Potwierdzenie tej interpretacji możemy znaleźć w art. 62 ust. 2 pkt 4 lit. b, który zastrzega do kompetencji senatu uczelni wyrażanie zgodny na przystępowanie przez nią do spółek i ich zakładanie, a także w art. 98 ust. 1 pkt 8 który do przychodów uczelni zalicza również przychody z udziałów.
Na sformułowane do Ministerstwa Finansów zapytanie dotyczące pierwszeństwa jednej z tych ustaw nad drugą otrzymano jednoznaczną odpowiedź:
"w omawianej sprawie powinien mieć zastosowanie przepis - Prawo o szkolnictwie wyższym jako przepis szczególny w stosunku do ustawy o finansach publicznych".
Oznacza to zatem, zgodnie z powszechnie obowiązującymi normami przepisów szczególnych stosowanych są przed normami ogólnymi, że przepis art. 37 ustawy o finansach publicznych nie dotyczy uczelni publicznych. Zatem mogą one tworzyć spółki prawa handlowego i nabywać w takich spółkach prawa lub akcje zgodnie z przepisami Prawa o szkolnictwie wyższym.
Oprac.: Konrad Kowalski
KOMENTARZE