Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Prof. Otlewski został szefem miedzyuczelnianego programu badawczego BioMed
18.07.2008
W ramach projektu BioMed spółka WCB EIT+ i lokalne centra badawcze będą starały się opracować nowe rozwiązania w dziedzinie terapii schorzeń trapiących współczesne społeczeństwa krajów rozwiniętych.


Projekt realizować będzie spółka Wrocławskie Centrum Badań EIT+ , wspomagana kadrą jednostek badawczo-rozwojowych dolnośląskiego przemysłu. Badania będą prowadzone w specjalistycznych laboratoriach wrocławskich uczelni i jednostek badawczych. Po uruchomieniu Kampusu Pracze naukowcy pracować będą pracować także w tej placówce.

W realizację projektu zaangażowane są też Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocłwska, Akademia Medyczna we Wrocławiu oraz Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu.

Badania będą pogrupowane w trzech priorytetów badawczych, na które składa się 15 zadań badawczych. Te priorytety to:

I. Zastosowanie nowych bionanomateriałów w terapii i diagnostyce.

II. Nowe leki i ich formy użytkowe.

III. Nowe strategie diagnostyki, zapobiegania i leczenia chorób bakteryjnych


Wśród zadań badawczych znajdą się m.in.:

- opracowanie systemów diagnostycznych oraz dostarczających substancje lecznicze w oparciu o bionanocząstki,

- opracowanie nowych testów diagnostycznych chorób nowotworowych,

- projektowanie i syntezę nowych efektorów białek zidentyfikowanych jako cele w terapii chorób uznanych za cywilizacyjne (m.in.: choroba wrzodowa, gruźlica, paradontoza),

- otrzymanie nowych substancji o aktywności antyosteoporetycznej (bisfosfoniany), przeciwnowotworowej (inhibitory katepsyn), przeciwbakteryjnej i przeciwgrzybiczej (nowe hemiaminale), czy przeciwwirusoweJ (inhibitory replikacji wirusów żółtaczki),

- projektowanie i otrzymanie susbtacji umożliwiających lepszą dystrybucję leków w organizmie człowieka,

- otrzymywanie szczepionek przeciwbakteryjnych nowej generacji,

- opracowanie nowych metod diagnostyki oraz prewencji chorób bakteryjnych,

- opracowanie szybkiej metody identyfikacji substancji halucynogennych w materiale biologicznym, w osoczu oraz moczu


Wyniki badań będą patentowane i wdrażane do produkcji, przez co bezpośrednio będą miały wpływ na rozwój gospodarczy w regionie. Powstaną małe zakłady produkcyjne i przedsiębiorstwa, które będą zatrudniały absolwentów uczelni wrocławskich i z regionu.

Prof. Jacek Otlewski kieruje obecnie Zakładem Inżynierii Białka w Instytucie Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest jednym z czterech polskich członków European Molecular Biology Organization i współpracuje z naukowcami za granicą - m.in. w Norwegii (Tromso i Oslo) oraz Stanach Zjednoczonych (Purdue i Virginia). Specjalizuje się w dziedzinie inżynierii białka i biologii strukturalnej. Zajmuje się stabilnością i zwijaniem białek, oddziaływaniem białko-białko, procesami sygnalizacji komórkowej, w tym mechanizmem tworzenia kory mózgowej u człowieka.
    Wrocławski zespół pod kierunkiem prof. J. Otlewskiego prowadzi szeroko zakrojone badania - począwszy od biologii molekularnej (metody ewolucji in vitro), poprzez metody fizykochemiczne i strukturalne badania białek, aż po modelowanie komputerowe i dynamikę molekularną. Do najciekawszych realizowanych obecnie projektów należy badanie mechanizmu migracji komórek nerwowych w czasie rozwoju zarodkowego człowieka (powstawanie kory mózgowej).
    Wyniki badań Zespołu Inżynierii Białka służą także projektowaniu leków białkowych, na które jest ogromne zapotrzebowanie na świecie. Wrocławski Zespół Inżynierii Białka zastanawia się też nad możliwością hamowania procesu transformacji nowotworowej powodowanej przez niektóre wirusy.

Źródło: iUniwersytet Wrocławski/Informacja Własna

KOMENTARZE
Newsletter