Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Od bioreaktorów laboratoryjnych do złożonych linii bioreaktorów produkcyjnych
Redakcja portalu, 02.11.2015
Opracowanie procesu fermentacji na skalę przemysłową rozpoczyna się zwykle od bioreaktora laboratoryjnego, mimo że zwykle wstępne eksperymenty przeprowadzane są na wytrząsarkach. Jednak w kolbach nie można zagwarantować różnorodności wszystkich wymaganych parametrów procesu, jak również warunków dla procesu na skalę przemysłową.

 W związku z tym, bioreaktor laboratoryjny może stanowić pierwszy etap zwiększania skali, z dalszym rozszerzeniem wariantów procesu, w razie potrzeby na skalę przemysłową. Takie rozwiązanie podkreśla znaczenie elastyczności i różnorodności bioreaktora laboratoryjnego. Opracowany bioreaktor laboratoryjny serii EFR opiera się na tej samej platformie, co daje możliwość konfiguracji bioreaktora dla hodowli różnych mikroorganizmów.
 

Główna konfiguracja bioreaktora laboratoryjnego zależy od rodzaju mikroorganizmów, które mają być w nim hodowane:

  1. Bakterie, drożdże - do napowietrzania mieszaniną gazów O2, N2; intensywne mieszanie za pomocą standardowych mieszadeł turbinowych Rushtona, z przegrodami; pierścieniowy rozpylacz.
  2. Grzybnie - taki sam jak w przypadku bakterii i drożdży; mieszanie musi być wystarczająco intensywne i odporne na naprężenia. Dla pewności należy stosować mieszadła typu śruba okrętowa lub inne, które wytwarzają znaczny przepływ osiowy.
  3. Komórki ssacze - do napowietrzania mieszaniną gazów O2, N2, CO2; delikatne mieszanie bez przegród; mieszanie gazu z powietrzem i CO2 w przestrzeni głównej; mikrorozpylacz lub urządzenie rozpylające nie wytwarzające pęcherzyków; perfuzja.
  4. Glony (fotobioreaktor) - do napowietrzania CO2; delikatne mieszanie bez przegród; mikrorozpylacz; oświetlenie.

 

Mamy doświadczenie w hodowli na skalę przemysłową z wykorzystaniem kompleksowych linii bioreaktorowych bazujących na fermentacji w skali laboratoryjnej. Rozwiązania techniczne są dostosowane w zależności od wymagań konkretnej produkcji. Zautomatyzowany system sterowania kontroluje procesy w poszczególnych bioreaktorach, a także interakcje między różnymi bioreaktorami i systemami CIP/SIP. Najlepszą zgodność z wymaganiami GMP dla produkcji biofarmaceutycznej zapewniona jest przez pakiet wizualizacji i sterowania (SCADA), opracowany zgodnie z wymaganiami w części 11 27. Kodeksu Przepisów Federalnych. Wszystkie bioreaktory są wyposażone w nowy dysk magnetyczny. Największa zrealizowana skala bioreaktora to 15 000 litrów.

 

 

Dr inż. Juris Vanags, Biotehniskais centrs JSC, Ryga, Łotwa www.bioreactors.net
 

KOMENTARZE
Newsletter