Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Obrady Zespołu do spraw Etyki w Nauce
12.01.2009
Pierwsze w tym roku obrady Zespołu ds. Etyki w Nauce, które odbyły się 7 stycznia w Warszawie, zaowocowały projektami pięciu ustaw reformujących polską naukę.
Znalazło się tam wiele regulacji pozwalających na skuteczniejszą walkę z naruszeniami zasad etycznych w świecie naukowym. „W przygotowanej przez nas reformie nauki zawarliśmy możliwie kompleksowy system zapisów regulujących sprawy etyki, dający szansę na skuteczne eliminowanie naruszeń zasad etycznych w nauce i nierzetelności badawczej” - poinformowała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

Po szerokich konsultacjach społecznych i prawnych stworzono zapisy regulujące wiele kłopotliwych do tej pory kwestii. Uwzględniają one m.in. fakt, że prawomocne orzeczenia komisji dyscyplinarnych jednostek naukowych w sprawach złamania standardów etycznych będą brane pod uwagę przy przyznawaniu środków finansowych na badania naukowe i prace rozwojowe przez jednostki nadrzędne. Sprawy zgłaszane przez komisje dyscyplinarne będzie rozpatrywać mowa Komisja do spraw etyki w nauce, działająca przy Polskiej Akademii Nauk, w skład której wejdą wybitni naukowcy charakteryzujący się nienaganną postawą moralną. Opracowane przez MNiSW projekty dotyczą również zakazu nepotyzmu w instytucjach naukowych, zmiana na szeroki tryb konkursowy w obsadzaniu stanowisk kierowniczych oraz regulacje gwarantujące rotację władz jednostek naukowych.

Zespół ds. Etyki jest organem doradczym ministra działającym od 1998 roku. Jego zadaniem jest formułowanie opinii i wniosków w sprawach dotyczących etyki badań naukowych, a także rozpatrywanie konkretnych przypadków naruszeń zasad etycznych w działalności naukowej. Zespół wypracował dotychczas m.in. dokument zatytułowany "Dobra praktyka badań naukowych".
Pakiet opisywanych pięciu ustaw trafił już do Sejmu.

KOMENTARZE
Newsletter