Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nutribiomed będzie produkował od stycznia 2009
27.11.2008
Wrocławskie uczelnie i kilkanaście prywatnych firm z branży żywnościowej, biotechnologicznej i biomedycznej stworzyły w ubiegłym roku instytucję naukowo-przemysłową.
Nutribiomed jest wynikiem dużego kapitału wiedzy skumulowanego na uczelniach Wrocławia stwierdził prof. Trziszka, pomysłodawca idei. Nutribiomed w rozmowie z portalem www.biotechnologia.pl. To doskonała współpraca - twierdzi Trziszka - oraz zdecydowane podmioty gospodarcze poszukujące nowych produktów innowacyjnych i konkurencyjnych. Jesteśmy w stanie w oparciu o przeprowadzone na przestrzeni kilkunastu lat badania o wartości dziesiątek milionów zł wdrożyć polskie, lepsze biosuplementy diety dla naszych obywateli, a także na eksport. Nasze biosuplementy diety i preparaty biomedyczne będą służyć profilaktyce chorób cywilizacyjnych i muszą być absolutnie na najwyższym poziomie światowym z gwarantowaną jakością w aspekcie europejskiego prawa żywnościowego. Aby sprostać tym wymaganiom trzeba mieć właśnie te nasze doświadczenia i włożone środki finansowe.
Wrocławskie uczelnie i kilkanaście prywatnych firm z branży żywnościowej, biotechnologicznej i biomedycznej stworzyły w ubiegłym roku instytucję naukowo-przemysłową. Nutribiomed jest wynikiem dużego kapitału wiedzy skumulowanego na uczelniach Wrocławia stwierdził prof. Trziszka, pomysłodawca idei.  Nutribiomed w rozmowie z portalem www.biotechnologia.pl. To doskonała współpraca - twierdzi Trziszka - oraz zdecydowane podmioty gospodarcze poszukujące nowych produktów innowacyjnych i konkurencyjnych. Jesteśmy w stanie w oparciu o przeprowadzone na przestrzeni kilkunastu lat badania o wartości dziesiątek milionów zł wdrożyć polskie, lepsze biosuplementy diety dla naszych obywateli, a także na eksport. Nasze biosuplementy diety i preparaty biomedyczne będą służyć profilaktyce chorób cywilizacyjnych i muszą być absolutnie na najwyższym poziomie światowym z gwarantowaną jakością w aspekcie europejskiego prawa żywnościowego. Aby sprostać tym wymaganiom trzeba mieć właśnie te nasze doświadczenia i włożone środki finansowe.


Klaster formalnie rozpoczął działalność 13.11.2007 roku. Od tego czasu stworzono struktury organizacyjne, tworząc Komitet Sterujący (przewodniczący vice prezes WPT SA Marek Winkowski i Radę Klastra ( przewodniczący – nasz rozmówca, profesor Trziszka). Sekretarzem jest pani Anna Madera – dowiedział się portal Bardzo ciekawe jest to, jak od momentu założenia rozwija się klaster. Ponadto przyjęliśmy i dalej przyjmujemy nowych członków. Aktualnie jest 5 uczelni wyższych i będzie w przyszłym miesiącu 25 podmiotów gospodarczych. Widać, że wzrasta zainteresowanie. Odbyły się 3 seminaria/konferencje regulujące wewnętrzne działania i porozumiewanie się - .twierdzi prof. Trziszka. Najważniejszym było złożenie projektu do PARP w ramach działania 5.1 pt.: Rozwój powiązań kooperacyjnych Klastra NUTRIBIOMED zmierzających do komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań. Oczekujemy na ocenę  - dowiedzieliśmy się.  Przy akceptacji spodziewamy się eksplozji w działaniach, bowiem chcemy utworzyć nowe linie technologiczne (pilot plant-y), co pozwoli na przyspieszenie wdrożeń. Jesteśmy gotowi już do wytwarzania nowych produktów od styczna 2009. To będzie prezentowane na konferencji 15.12.2008. www.biotechnologia.pl
 


 Po prawej stronie szef Nutribiomed,  profesor Tadeusz Trziszka


Jakie będą produkty klastra? Głównym nurtem jest produkcja w układzie kooperacyjnym nowej generacji żywności, tj. prozdrowotnej z naturalnych surowców i wysoce konkurencyjnej ze względu na gwarantowane bezpieczeństwo. Ponadto (może jako główne) nowej generacji biosuplementów żywności na bazie najwyższej jakości naturalnych surowców krajowych wg naszych innowacyjnych technologii. Produkty te muszą być gwarantowane co do ich jakości i bezpieczeństwa  – powiedział profesor -  Będą nastawione na prewencję chorób cywilizacyjnych.
 
Pozostaje nam mieć nadzieję, że będzie to kolejne przedsięwzięcie, które odniesie sukces, a jego rozwój będzie intensywny. Czy jest to możliwe? Jak najbardziej, spoglądając na wrocławskie EIT+, gdańską BioBaltica coraz częściej widać, że Polak potrafi skutecznie działać, skutecznie i nowocześnie…..

KOMENTARZE
Newsletter