Dr hab. Tadeusz Pietrucha jest profesorem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownikiem Zakładu Biotechnologii Medycznej UM. W 1998 r. uruchomił pierwszy polski portal internetowy poświęcony biotechnologii - Biotechnologia.pl. Jest pomysłodawcą organizowanych od 2000 r. konferencji naukowo-biznesowych BioForum przekształconych w 2006 r. w Targi Biotechnologii i Biobiznesu.
Narodowa Rada Rozwoju to realizacja pomysłu prezydenta Dudy, ogłoszonego jeszcze w kampanii prezydenckiej. Jest to tym samym wypełnienie woli prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który taką Radę powołał w 2010 r., jednak zdążyła się ona zebrać tylko dwa razy. Rada będzie składa się z 10 sekcji tematycznych:
*gospodarka, praca, przedsiębiorczość,
*ochrona zdrowia,
*wieś, rolnictwo,
*samorząd, polityka spójności,
*kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna,
*bezpieczeństwo, obronność,
*polityka zagraniczna,
*nauka, innowacje (sekcja, w której znalazł się m.in. dr hab. Pietrucha),
*edukacja, młode pokolenie, sport,
*polityka społeczna, rodzina.
Oto jak sam prezydent RP, Andrzej Duda argumentował powołanie Rady – Prezydent RP nie jest tym, który zna się na wszystkich dziedzinach. (…) Chciałbym, żeby Narodowa Rada była takim ciałem ekspercko-doradczym, ale także takim, które będzie miało charakter pracy nad rozwiązaniami strategicznymi, nad perspektywami rozwoju (…). Za przyjęcie tego zaproszenia przez osoby o innych poglądach niż moje bardzo serdecznie dziękuję, bo nie byłoby dyskusji, nie byłoby poważnej i mądrej debaty, gdyby siedzieli ludzie wszyscy zgadzający się ze sobą. W ten sposób nie rozwija się nauka. (…) Rada nie ma dla mnie absolutnie charakteru zamkniętego, tzn. nie chciałbym żeby była jakąkolwiek strukturą sztywną – i zakończył – Mam nadzieję, że ta nasza nowa Rada Rozwoju da radę.
My także mamy taką nadzieję i wszystkim nominowanym tym prestiżowym wyróżnieniem, będącym owocem wyników ich prac, serdecznie gratulujemy.
KOMENTARZE