Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nauka musi przekładać się na sukces gospodarczy
10.11.2008
"Polska chce być poważnym partnerem na europejskiej scenie naukowo-badawczej."
- powiedziała minister nauki i szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka podczas wczorajszej Konferencji Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE pt.: „Finansowanie badań, rozwoju i innowacji - kluczem do przyszłości".

- Wiemy jednak, że samo finansowanie budżetowe, choćby i na niezłym poziomie, nie jest wystarczające. Do podjęcia badań trzeba zachęcić także przemysł. Nawet najlepsza nauka, jeśli pozostanie w sferze teorii, nie przełoży się na sukces gospodarczy - podkreśliła minister Barbra Kudrycka.

Celem konferencji było pokazanie możliwości finansowania dużych projektów ze sfery B+R oraz projektów innowacyjnych. Prof. Barbara Kudrycka bardzo przychylnie odniosła się do inicjatywy Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), dotyczącej nowych instrumentów finansowania projektów badawczo-rozwojowych, wśród których jest system Risk Sharing Finance Facility (RSFF). Dzięki  niemu polskie organizacje badawcze, szkoły wyższe, wspólne inicjatywy technologiczne i podmioty z obszaru Partnerstwa Publiczno-Prywatnego oraz prywatne przedsiębiorstwa będą mogły realizować własne projekty badawczo-rozwojowym. Celem uruchomienia Finansowego Instrumentu Podziału Ryzyka RSFF jest wspieranie badań naukowych i innowacyjności w Europie poprzez zwiększenie dostępu do funduszy ryzykownym projektom badawczo- rozwojowym i innowacyjnym. - Inicjatywa EBI jest przede wszystkim ważna dla polskiego środowiska przemysłowego i bankowego, a pośrednio także dla świata nauki. Ten projekt jest stosunkowo nowy i dopiero rozpoczęto jego wdrażanie, ale już zaczyna odnosić sukcesy w innych krajach - powiedziała PAP prof. Kudrycka. Jak powiedziała minister nauki inwestowanie w badania i rozwój nabiera szczególnego znaczenia w obecnej sytuacji kryzysu finansowego na świecie, a Polska, której kryzys tak bardzo nie dotknął ma szansę „wyprzedzić inne kraje w konkurencyjnym biegu o nowe technologie i nowe wynalazki".

W sesji plenarnej udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki z wiceminister Joanną Strzelec-Łobodzińsą, przedstawiciele EBI, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Związku Banków Polskich oraz Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych.  Konferencja skierowana była przede wszystkim do członków polskich Platform Technologicznych i koordynatorów dużych projektów, a także jednostek badawczych, instytucji publicznych oraz dużych przedsiębiorstw. 

 

Materiały MNiSW

KOMENTARZE
news

<Maj 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter