Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kongres BIO z udziałem laureatek programu Dla Kobiet i Nauki
Już 13 września we Wrocławiu rozpocznie się II Kongres BIO. Przez cztery dni Polska będzie gościć czołowych przedstawicieli świata nauki z międzynarodowych ośrodków. Poza integracją środowisk naukowych oraz wymianą poglądów Kongres jest doskonałą okazją do promocji osiągnięć polskiej nauki. W tym roku do udziału w wydarzeniu zaproszono również laureatki programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki, który od 16 lat wspiera polskie badaczki.

 

4 dni ze sławami świata nauki

II Kongres BIO odbędzie się w dniach 13-16 września na Uniwersytecie Wrocławskim. W tym roku Kongres Polskiej Biochemii, Biologii Komórki i Bioinformatyki zorganizowany przez polskie towarzystwa naukowe odbywa się pod hasłem „Expanding beyond the limits”. W programie organizatorzy przewidzieli 22 sesje tematyczne, cztery sesje towarzyszące oraz cztery wykłady planarne. Dziedziny, wokół których skupiać się będzie tegoroczny Kongres to m. in. komórki macierzyste, molekularne aspekty rozwoju raka, bioinformatyka, biotechnologia, biologia molekularna i komórkowa oraz biologia syntetyczna i systemowa. Tradycyjnie duże bloki tematyczne poświęcone zostaną także najnowszym trendom w badaniach kwasów nukleinowych i białek. Inauguracja Kongresu odbędzie się 13 września o godzinie 16:00 w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej.

 

Sesje prowadzone będą przez czołowych polskich badaczy (http://bio2016.ptbioch.edu.pl/detailed-programme/), w tym przez prezesa Polskiej Akademii Nauk profesora Jerzego Duszyńskiego oraz zagranicznych (m.in. współtwórcę proteomiki ilościowej, Jacka R. Wiśniewskiego z Max-Planck Institute for Biochemistry). Wśród zaproszonych przez nich wykładowców znajdą się, oprócz najwybitniejszych polskich uczonych pracujących w Polsce i zagranicą, także zagraniczni uczeni o światowej renomie, tacy jak: James McCubrey, Claudine Kieda, Jean Paul Thiery, Jurgen Sygusch, Hogler Puchta, Keiryn Bennett, Markus J. Tamás, Steven Spitalnik, David Stuart.

 

Wykłady plenarne zostaną wygłoszone przez najwybitniejsze osobistości światowej biochemii: Adę Yonath, odkrywczynię struktury rybosomów i laureatkę Nagrody Nobla w dziedzinie chemii; Alexa Wlodawera, odkrywcę struktur białek wirusa HIV; Krzysztofa Palczewskiego, odkrywcę struktury rodopsyny - „receptora światła” w narządzie wzroku wszystkich organizmów oraz Nikolausa Rajewsky, współtwórcę biologii systemowej.

 

Polskie badaczki przed międzynarodową publicznością

Kongres BIO to także dobra okazja do promocji osiągnięć polskich naukowców, którzy od lat prowadzą badania istotne dla rozwoju nauki. Zaprezentują wyniki swoich prac między innymi podczas tzw. sesji towarzyszących. Jednym z czterech paneli jest sesja z udziałem laureatek programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki. Sesja L’Oréal odbędzie się drugiego dnia Kongresu, 14 września o godzinie 17:00. W panelu wezmą udział laureatki Programu z poprzednich edycji: prof. Maria Anna Ciemerych-Litwinienko, prof. Marta Miączyńska, dr Agnieszka Jaźwa, dr hab. Katarzyna Kamińska. Sesji przewodniczyć będą prof. Alicja Józkowicz oraz dr Anna Grochot Przęczek.

 

– Bardzo się cieszę, że kongresowi Bio2016 towarzyszy sesja laureatek programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki. Program ten wyłania laureatki wyłącznie na podstawie ich osiągnięć naukowych – jakości prowadzonych badań i powstających na ich podstawie publikacji. Tematyka promowanych prac to szeroko pojęta biologia i biochemia, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień ważnych dla medycyny. Prześledzenie rozwoju naukowego dotychczasowych laureatek programu stypendialnego pokazuje, że wybór jest trafny. Jestem przekonana, że prezentacje przedstawione na sesji będą tego dobrym przykładem. mówi prof. Alicja Józkowicz.

 

Celem programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki, który od 16 lat istnieje w Polsce jest wspieranie badaczek i promowanie ich dorobku naukowego. Jest to istotna inicjatywa, ponieważ jak pokazały wyniki raportu „Piękne umysły – rola kobiet w świecie nauki” wciąż istnieje duża nierówność w reprezentacji kobiet i mężczyzn w tym obszarze. Również w ciągu ostatnich 20 lat udział kobiet w nauce wzrósł jedynie o 3% (z 26 do 29%)1. Program L’Oréal For Women in Science co roku wyłania laureatki w 111 krajach na całym świecie, umożliwiając im swobodniejszą realizację swoich planów naukowych oraz zdobywanie kolejnych nagród w świecie nauki. Przykładem jest obecna na Kongresie BIO prof. Ada Yonath, która rok po otrzymaniu tytułu laureatki Programu L’Oréal For Women in Science odebrała najważniejsza nagrodę w świecie nauki - Nagrodę Nobla.

 

Już wkrótce kolejne badaczki dołączą do grona laureatek programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki. 24 listopada na uroczystej Gali w Warszawie wyłonionych zostanie sześć badaczek, które otrzymają stypendia habilitacyjne, doktoranckie i magisterskie.

 

1 Raport L’Oréal Polska „Piękne umysły – rola kobiet w świecie nauki” http://lorealdlakobietinauki.pl/wp-content/uploads/2016/05/16-04-26_Raport_Piekne_umysly-rola_kobiet_w_swiecie_nauki.pdf

 

***

O programie L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki

Celem programu jest udzielenie wsparcia finansowego i promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych kobiet – naukowców i zachęcanie ich do kontynuacji prac zmierzających do rozwoju nauki. Każdego roku w programie stypendialnym Dla Kobiet i Nauki, organizowanym we współpracy między L’Oréal Polska, Polskim Komitetem ds. UNESCO i Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 5 wyjątkowych kobiet zostaje nagrodzonych rocznymi stypendiami naukowymi: 30 000 zł w przypadku stypendiów doktoranckich i 35 000 zł za uznanie pracy habilitacyjnej. Od 16. edycji programu, która rozpoczęła się na początku 2016 r. wprowadzona została także nowa kategoria stypendium, skierowana do kobiet na wcześniejszym etapie edukacji akademickiej, tj. w fazie studiów magisterskich. Informacje o programie można znaleźć na stronie www.lorealdlakobietinauki.pl oraz na profilu na Facebooku https://www.facebook.com/LOrealPoland.

 

KOMENTARZE
Newsletter