Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Komórki macierzyste - aspekty medyczne i etyczne
25.06.2004
23 czerwca odbyła się ostatnia debata z zorganizowanego przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji cyklu seminariów pt. "Komórki macierzyste - życie za życie?".
Dyskusja dotyczyła przede wszystkim etycznych aspektów badań nad komórkami macierzystymi pozyskanymi z ludzkich zarodków.

W debacie uczestniczyli naukowcy, przedstawiciele ministerstwa oraz kościoła katolickiego i innych związków wyznaniowych. Wykorzystanie komórek zarodkowych, a przede wszystkim ich pozyskiwanie z ludzkich zarodków, budzi na całym świecie wiele kontrowersji, zwłaszcza w środowiskach religijnych. W wielu krajach stały się one podstawą do podjęcia konkretnych działań legislacyjnych dopuszczających lub zabraniających prowadzenia tego typu badań. W USA, na przykład, prawo ogranicza finansowanie ze źródeł federalnych badań z zastosowaniem komórek macierzystych. W Unii Europejskiej dopiero trwają prace nad uregulowaniem tej kwestii, ale 6. Ramowy Program Badań Naukowych obejmuje kilka projektów związanych z badaniami nad komórkami macierzystymi. Unijne prawo nie będzie jednak wiążące dla poszczególnych państw członkowskich, które mogą zabronić nawet prowadzenia takich badań w celach leczniczych. Chciałyby tego organizacje kościelne, które stoją na stanowisku, że zarodki użyte do pozyskania komórek macierzystych są już zalążkiem ludzkiego życia, a więc ich wykorzystanie dla ratowania innego życia jest nieetyczne. Naukowcy zwracają uwagę na ogromne możliwości wykorzystania komórek macierzystych w przyszłości w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych (jak choroba Parkinsona czy Alzheimera), nowotworowych oraz cukrzycy typu 1. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji Jan Krzysztof Frąckowiak przyznał, że w Polsce istnieje dość silny opór społeczny przeciwko wykorzystywaniu komórek macierzystych pochodzących z ludzkich zarodków. Zwrócił jednak uwagę, że badania nad terapeutycznym wykorzystaniem komórek macierzystych będą na świecie prowadzone i trudno sobie wyobrazić, by Polska miała nie skorzystać z nowych, skutecznych metod leczenia opracowanych dzięki takim badaniom. Minister Kleiber uznał jednak, że w najbliższej przyszłości w naszym kraju takie badania nie będą jeszcze prowadzone.
KOMENTARZE
Newsletter