Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
International Medical Congress of Silesia (SIMC) 2017 za nami!
Redakcja _, 16.05.2017 , Tagi: konferencja, SIMC
International Medical Congress of Silesia (SIMC) 2017 za nami!
W dniach 27-28 kwietnia 2017 r. odbyła się kolejna edycja konferencji organizowanej przez Studenckie Towarzystwo Naukowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Samorząd Doktorantów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pod nazwą International Medical Congress of Silesia (SIMC) 2017. Konferencja po raz kolejny cieszyła się ogromną popularnością, co potwierdza liczba uczestników – 1707, którzy byli autorami 527 zgłoszonych prac. Uczestnikami obecnej edycji byli studenci i lekarze stażyści, którzy mieli możliwość zaprezentowania wyników swoich badań prowadzonych w kołach naukowych podczas 33 sesji tematycznych. Poza tym w ramy tegorocznej konferencji po raz pierwszy zostały włączone sesje doktoranckie – kliniczna oraz doświadczalne, w których zgłoszone zostały 24 prace autorstwa doktorantów z kilku ośrodków z Polski, a także z ośrodka zagranicznego.

Wśród 33 sesji studenckich zorganizowane zostały m.in. sesje: Biotechnologii i Genetyki, Farmacji i Farmakologii Klinicznej, Nauk Podstawowych i Medycyny Doświadczalnej, Chorób Wewnętrznych, Chirurgii Ogólnej, Transplantologii, Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej, Kardiologii, Kardiochirurgii, Neurologii i Neurochirurgii, Ginekologii i Położnictwa, Seksuologii, Psychiatrii, Pediatrii, Onkologii Klinicznej, Fizjoterapii i Aktywności Fizycznej, Dermatologii, Alergologii i Chorób Zakaźnych, Neonatologii, Radiologii, Radiodiagnostyki i Medycyny Nuklearnej, Ortopedii, a także Dietetyki i Żywienia, Zdrowia Publicznego i Ochrony Zdrowia, Stomatologii oraz sesje przypadków klinicznych zabiegowych oraz niezabiegowych.

Konferencja ma zasięg międzynarodowy dlatego nie mogło zabraknąć także uczestników z zagranicy – Katowice odwiedzili uczestnicy z siedmiu uczelni zagranicznych.

Nie jest to jednak koniec nowości, ponieważ po raz pierwszy dla uczestników konferencji zostały zorganizowane warsztaty, w których uczestnicy konferencji mogli doskonalić swoje umiejętności praktyczne pod okiem specjalistów. Zostały zorganizowane sesje warsztatowe z ultrasonografii poprzedzone praktycznym wykładem z badaniem USG na żywo omówionym przez specjalistę, a następnie w grupach kilkuosobowych uczestnicy mogli przeprowadzić badanie USG jamy brzusznej. 

Kolejne warsztaty dotyczyły szycia chirurgicznego, gdzie na specjalnie przygotowanym materiale uczestnicy konferencji doskonalili swoje umiejętności.

Równolegle trwały także warsztaty z pierwszej pomocy według wytycznych Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA), które zostały przeprowadzone przez oficjalne centrum treningowe AHA.

Tuż obok przebiegały warsztaty symulacji medycznej porodu podczas, których można było odebrać swój pierwszy poród, a także przeprowadzić badanie ginekologiczne.

Ostatnią sesją były stany nagłe w diabetologii, które cieszyły się także ogromnym zainteresowaniem. Jest to tematyka bardzo ważna ze względu na coraz częściej występującą cukrzycę. Podczas trwania sesji można było się dowiedzieć co zrobić w stanach zagrożenia życia związanych z hipoglikemią oraz jak prawidłowo podawać leki m.in. glukagon.

Zwieńczeniem całej konferencji było uroczyste podsumowanie wraz z ogłoszeniem wyników sesji plenarnych i nagrodzeniem najlepszych prac. Wykład honorowy wygłosiła dr hab. n. med. Ewa Kluczewska, którego tematyką była dziedzina radiologii – wczoraj, dziś i jutro.

Następnie po zakończeniu części oficjalnej dla uczestników zostało przygotowane spotkanie integracyjne w samym sercu Katowic, w klubie i restauracji Królestwo, które mieści się na samym środku ronda tuż obok wizytówki miasta Katowice oraz całego Śląska – Katowickiego Spodka.

Portal Biotechnologia.pl był patronem medialnym imprezy i z racji tej funkcji przewidział nagrodzić autorów najlepszych prac możliwością publikacji wyników swoich badań na łamach naszego najbliższego Kwartalnika, który trafi do rąk czytelników na przełomie czerwca/lipca. 

Poniżej galeria zdjęć z sesji: Nauk Podstawowych i Medycyny Doświadczalnej oraz Farmacji i Farmakologii Klinicznej, sesji warsztatowej z ultrasonografii, a także z oficjalnego zakończenia i podsumowania konferencji. 

 

fot. Adam Zalewski

KOMENTARZE
Newsletter