Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
GLA na Uniwersytecie Łodzkim
30.06.2008
Zespół Katedry Mikrobiologii Przemysłowej Uniwersyetetu Łódzkiego wraz z Kołem Studenckim projekt: „Biosynteza kwasu γ-linolenowego przez grzyby strzępkowe Cunninghamella echinulata IM2611”.
Projekt prowadzony jest pod opieką dr Przemysława Bernata i prof. dr hab. Jerzego Długońskiego.

Kwas gammalinolenowy (GLA) - Należy do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z szeregu omega-6. Kwas GLA bierze udział w syntezie prostaglandyn, które odgrywają w organizmie istotną rolę: obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów wewnątrznaczyniowych, wzmagają działalność systemu mmunologicznego oraz regulują funkcje mózgowe. Kwas ten łagodzi stany reumatyczne, zapobiega chorobom układu krążenia, zmniejsza możliwość występowania powikłań w przebiegu cukrzycy, miażdżycy, jak również spowalnia proces starzenia się. Poza tym kwas ten hamuje działanie Her-2/neu, genu raka odpowiedzialnego za prawie 30% wszystkich przypadków raka piersi. Brak GLA powoduje, ze skóra staje się sucha i traci elastyczność co znacznie przyspiesza tworzenie się zmarszczek. Niedobór ten sprawia, że naturalna odporność skóry na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych zanika, a pęknięcia naskórka trudniej się goją.

W dzisiejszych czasach GLA jest przede wszystkim pozyskiwany z wiesiołka należącego do roślin zielnych. Otrzymanie kwasu z roślin jest czasochłonne oraz zależne od warunków atmosferycznych. Dlatego interesująca jest perspektywa wykorzystania do produkcji tego kwasu grzyba strzępkowego Cunninghamella echinulata , zdolnego do wydajnej i taniej biosyntezy GLA.

Bartłomiej Borkowski / informacja własna
KOMENTARZE
Newsletter