Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Europejski finał konkursu iGEM 11-13 października - rozmawiamy z członkami Warsaw Team biorącymi w nim udział
Warszawscy studenci rywalizują w ramach konkursu iGEM z młodymi naukowcami z całego świata w dziedzinie biologii syntetycznej. Członkowie zespołu Warsaw Team zakończyli przygotowania do finałów europejskich w Lyonie, które odbywają się w terminie 11-13 października. Rozmawiamy z członkiniami zespołu o gotowości do stawienia czoła innym drużynom.

Przypominamy, że drużyna realizuje projekt zatytułowany „Baktoakrylamid”, który zakłada stworzenie bakteryjnego szczepu zdolnego do wykrywania rakotwórczej substancji – akrylamidu, będącego odczynnikiem chemicznym, ale znajdowanym także w przetworzonym jedzeniu.

Członkowie Warsaw Team podczas Festiwalu Nauki; na pierwszym planie Anna Miścicka

Red. Tomasz Domagała: Jakie emocje panują w zespole? Jak oceniają Panie szanse Warsaw Team na awans do kolejnego etapu?

Anna Miścicka: Emocji jest cała masa. Jesteśmy podekscytowani wyjazdem i wierzymy w nasze możliwości. Na finały światowe raczej nie liczymy, ale mamy realne szanse na złoty medal i wyróżnienie za Human Practice. Trzymajcie za nas kciuki!

Najpewniej przygotowania do wyjazdu trwają pełną parą. Proszę powiedzieć jak wygląda Państwa gotowość europejskiego finału?

Anna Miścicka: Niestety nie udało nam się skończyć całej planowanej pracy "na mokro" przed wyjazdem. Już nic więcej nie zrobimy, bo biologii niestety nie można się przyspieszyć, jednakże po Jamboree chcemy skończyć to, co zaczęliśmy. Pojawiły się plany, co do przedłużenia akrylamidowego projektu, ale co z tego będzie – czas pokaże.

Na razie skupiamy się na innych niezbędnych w związku z finałami rzeczach, to jest na posterze oraz prezentacji. Chcemy wypaść jak najlepiej.

Proszę opowiedzieć o udziale zespołu w Festiwalu Nauki. Czym się tam Państwo zajmowali? Co Państwo osiągnęli poprzez udział w tej imprezie?

Anna Misiukiewicz: W Festiwalu Nauki braliśmy udział po raz pierwszy. Było to dla nas kolejne wyzwanie, które pozwoliło rozwinąć umiejętności przekazywania naszej wiedzy i pasji, jaką jest biologia syntetyczna i biologia w ogóle. To wydarzenie było pouczające dla obu stron – u młodzieży pogłębia wiedzę, a nam pozwala spojrzeć na naukę z odmiennej perspektywy.

Proszę opowiedzieć o współpracy Warsaw Teamu z innymi drużynami biorącymi udział w iGEM. Jakie starania zostały podjęte w tym kierunku i czy mogą się Państwo poszczycić jakimiś sukcesami?

Anna Misiukiewicz: Kiedy dowiedzieliśmy się, że w tegorocznej edycji iGEMu startują również inne polskie drużyny, bardzo się ucieszyliśmy. Udało nam się nawiązać kontakt z drużynami z Poznania i drużyną z Gdańska, dzięki czemu mogliśmy wysłać do siebie nawzajem stworzone w trakcie tegorocznych projektów próbki – wspominane wcześniej BioBricks. Z drużyną Poznań‑Bioinf mieliśmy już okazję lepiej się poznać, natomiast nie możemy się doczekać spotkania pozostałych iGEMowiczów na finałach w Lyonie. Ponadto pomogliśmy drużynie z University of East Anglia w ich projekcie wysyłając próbkę ziemi do badań.

Wspomniała Pani przed naszą rozmową o drużynowej Wiki. Co to takiego?

Anna Misiukiewicz: Jednym z wymagań konkursowych jest stworzenie strony internetowej z opisem projektu, drużyny i dziennikiem laboratoryjnym, dokumentującym osiągane wyniki. Strona taka jest tworzona w konwencji typu "wiki", dzięki czemu jest przejrzysta dla czytelnika, a dla nas prosta w edycji. [wspomnianą stronę można znaleźć adresem: http://2013.igem.org/Team:Warsaw]

Życzę powodzenia i dziękuję za rozmowę.

Warsaw Team

 

KOMENTARZE
Newsletter