Specjalistki z Politechniki Łódzkiej opracowały opaskę tekstylną do kontroli nawodnienia organizmu

Specjalistki z Politechniki Łódzkiej opracowały opaskę tekstylną do kontroli nawodnienia or

Ręka do góry, kto z Was zapomina o codziennym piciu dużej ilości wody! Przecież wiemy, że prawie każdy... A takie zapominalstwo może mieć olbrzymi wpływ na nasze zdrowie i objawiać się m.in. bólami głowy i ogólnym zmęczeniem, co w dalszej perspektywie może mieć groźniejsze konsekwencje. myHydro to innowacyjne rozwiązanie, które może uratować nasz odwodniony organizm i pomóc zapanować nad jego potrzebami. Założycielkami start-upu są dr inż. Magdalena Owczarek oraz doktorantka na Politechnice Łódzkiej Ewelina Pabjańczyk-Wlazło.


myHydro to tekstylna opaska z nadrukowanym układem elektronicznym, opracowana przez specjalistki z Instytutu Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Jest to połączenie tekstyliów z elektroniką i medycyną. To proste rozwiązanie, które swą formą przypomina frotkę wykorzystywaną przez sportowców do otarcia potu z czoła. Jedna z autorek rozwiązania dr inż. Magdalena Owczarek, adiunkt w Instytucie Architektury Tekstyliów PŁ, powiedziała PAP, że "opracowywany pomysł ma rozwiązać problem kontroli nawodnienia organizmu i sygnalizować, czy jest to zdrowy poziom nawodnienia, czy też nie". Poziom nawodnienia byłby sygnalizowany za pomocą diod – niebieskiej, pokazującej prawidłowy poziom oraz pulsującej czerwonej, wskazującej na odwodnienie organizmu. Twórczynie myślą też o personalizacji produktu – każdy organizm jest inny i w każdym przypadku inny będzie optymalny poziom nawodnienia. Produkt został zaprojektowany głównie z myślą o osobach aktywnie uprawiających sport, małych dzieciach oraz seniorach. Nasz organizm zazwyczaj wysyła sygnał pragnienia, ale w przypadku osób starszych albo bardzo zapracowanych sygnał może zostać po części zignorowany. Wiadomo, że magiczna opaska w żadnen sposób nie ingeruje w powłoki skóry, ale jaki jest dokładny mechanizm działania myHydro – to nadal tajemnica. Autorki zakładają, że opracowanym produktem będziemy mogli się cieszyć już za 3 lata. W czerwcu ubiegłego roku pomysłodawczynie otrzymały grant na jego realizację od Europejskiej Platformy Innowacji i Technologii EIT Health, dedykowanej badaniom na rzecz zdrowego starzenia. 

 

Zapotrzebowanie na wodę 
Woda stanowi średnio ok. 60% masy naszego ciała. Wraz z wiekiem jej zawartość spada. Zapotrzebowanie na wodę zależy jednak nie tylko od wieku, ale również od wielu innych czynników – diety, klimatu, temperatury i poziomu aktywności fizycznej. Długotrwały i wyczerpujący proces treningowy prowadzi do spadku ogólnej zawartości wody w organizmie. W przypadku podwyższonej temperatury oraz wilgotności powietrza zapotrzebowanie na płyny jest również wyższe. W takich przypadkach przy nieodpowiednim poziomie nawodnienia organizmu często obserwuje się przemieszczanie wody wewnątrz- i zewnątrzkomórkowej oraz zaburzenie gospodarki elektrolitowej. W praktyce może to prowadzić m.in. do zaburzeń elektrolitowych, zaburzeń mowy i funkcji poznawczych, zaburzeń wydalania moczu i zmiany ciśnienia krwi. Woda to kluczowy element systemu termoregulacji, a dzięki nieściśliwości utrzymuje kształt komórek i spełnia funkcję ochronną. Co więcej, warunkuje prawidłowy przebieg przemian metabolicznych oraz zapewnia utrzymanie homeostazy komórkowej. Dlatego też przy diecie charakteryzującej się spożywaniem posiłków o wysokiej wartości energetycznej organizm potrzebuje silniejszego nawodnienia. Trzeba pamiętać, że nie jesteśmy w stanie magazynować wody na zapas, dlatego musi być dostarczana systematycznie, żeby zapewnić odpowiednie nawodnienie organizmu. 

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza - bądź pierwszy!
Piszesz jako
Gość
captcha
Przepisz proszę tekst z obrazka powyżej

Film na dziś

Kwartalnik_lg
Współpracujemy z: grey_thumb_fit_company_profile_logo__1_ grey_thumb_logo_ibib_01_PL_dobre grey_thumb_LORENZlogo grey_thumb_wessling_logo grey_thumb_neolek grey_thumb_logo-canberra-packard-central-europe-gesellschaft-mbh grey_thumb_roche_rh-customerLogo grey_thumb_vitainsilicalogo_duze