Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Brytyjscy naukowcy - komórki macierzyste pomogą cierpiącym na chorobę Crohna
29.06.2009
Pacjenci cierpiący na chorobę Crohna mogą zostać wyleczeni dzięki terapii przy użyciu komórek macierzystych. Wstępne wyniki badań z pierwszego badania klinicznego dają nadzieję na to, że da się wyciszyć symptomy choroby na wiele lat.
Takie pozytywne rezultaty uzyskano u ponad połowy pacjentów biorących udział w badaniu.

Pionierska terapia obejmuje powtórne wzbudzenie właściwiej odpowiedzi immunologicznej po uprzednim zniszczeniu komórek, które spowodowały wystąpienie choroby Crohna. Chris Hawkey, gastroenterolog z Notngham Univeristy jest liderem badania Astic (Autologous Stem Cell Transplantation In Crohn Disease). Jak dotąd 15 pacjentów z sześciu krajów europejskich wzięli udział w eksperymencie. „Mam nadzieję, że połowa lub więcej pacjentów poddanych przeszczepowi komórek macierzystych uzyska długoterminową remisję” powiedział Hawkey „uważamy, że jest około 50% pacjentów, którzy zostaną wyleczeni. Wyniki badań bardzo nas zachęcają (…)”.

Leczenie przy użyciu komórek macierzystych trwa dwa lata. jest bardzo bolesne, wiąże się z ryzykiem krwawień, infekcji i możliwością śmierci u 1-2% badanych. Przeszczep komórek macierzystych jest związany z immunoablacją a następnie rekonstytucją szpiku kostnego.

Wśród najbardziej uciążliwych efektów ubocznych pacjenci wymieniali ponadto bóle żołądka po chemioterapii, bóle kostne spowodowane wstrzyknięciami czynnika wzrostu (dla komórek szpiku), utrata energii i bezsenność (spowodowana bólem).

Badanie zostało sfinansowane przez Broad Foundation. Fundusz filantropijny pochodzący z Los Angeles. Jednak Hawkey, szef projektu, aplikował o dalsze finansowanie, między innymi z Stem Cell Foundation.

Choroba Crohna (zwana także chorobą Lesniwoskiego-Crohna) należy do grupy przewlekłych nieswoistych zapaleń jelit. Drugą jednostką z tej grupy jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa). Na temat patomechanizmu tych chorób wiadomo jest wiele, choć pewne mechanizmy stanowią wciąż zagadkę. Wśród czynników warunkujących wystąpienie tych schorzeń wymienia się trzy komponenty: środowiskową, immunologiczną i genetyczną. Obydwie choroby, choć różnią się profilem odpowiedzi immunologicznej i częścią z symptomów mają ciężki przebieg, a u pacjentów występuje zwiększone ryzyko resekcji jelita i wystąpienia nowotworów tego organu. O fundamentalnej roli zjawisk immunologicznych w przebiegu choroby Crohna świadczy fakt skutecznej terapii z użyciem remicade (inflyksymab – humanizowane przeciwciało skierowane przeciwko TNF – cytokinie o silnym, prozapalnym, plejotropowym działaniu). Szacuje się, że w Europie na PNZJ choruje około 2,2 miliona osób, natomiast w USA liczba osób cierpiących na PNZJ wynosi prawie 1,4 miliona. Choroby te stanowią więc niezwykle poważny problem kliniczny.
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter