Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biotransformacja we Wrocławiu
14.10.2008
Zakład Biotransformacji przekształcony został z Samodzielnej Pracowni Biotransformacji w ramach utworzonego na Uniwersytecie Wrocławskim nowego Wydziału Biotechnologii.
Zespół wchodzący w skład Zakładu współpracuje nad wieloma zagadnieniami z zakresu biologii molekularnej i mikrobiologii. Ostatnio, wchodząc w skład nowego wydziału, ukierunkował tematy badawcze na projekty biotechnologiczne i we współpracy z Wrocławskim Parkiem Technologicznym transfer technologii do przemysłu.

Prowadzone są badania nad patogennością bakterii i grzybów, zwalczaniem grzybic i oporności wielolekowej komórek. Na potrzeby przemysłu, w ramach grantu Inicjatywa Technologiczna I, z mikroorganizmów pochodzenia arktycznego oraz ze szczepów izolowanych z odpadów przemysłowych uzyskiwane są enzymy takie jak lipazy i proteazy oraz biosurfaktanty. Związki te mogą służyć do czyszczenia instalacji przemysłowych i mogą znaleźć zastosowanie w rożnych gałęziach przemysłu chemicznego, np. produkcji biopaliw, w której specjalizuje się zespół (prof. Hubert Kołodziej, dr Andrzej Vogt, inż. Stanisław Strzelecki) z Wydziału na Uniwersytecie Wrocławskim. Innym tematem badawczym prowadzonym we współpracy z Politechniką Wrocławską jest ocena wpływu pola elektromagnetycznego na organizmy żywe.

Badania te finansowane są z grantów naukowych zarówno od instytucji publicznych, jak i zakładów przemysłowych, np. Polskie Sieci Energetyczne czy francuska firma farmaceutyczna Biocodex.

Szefem zespołu jest dr hab. Marcin Łukaszewicz. Jest absolwentem Akademii Rolniczej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytetu Przyrodniczego), specjalizacji biologia roślin, gdzie pod kierownictwem prof. Jana Cebrata wykonywał prace magisterską, zatytułowaną „Wpływ stadium rozwojowego ziaren pyłku oraz promieniowania gamma na powstawanie i rozwój embrionów w pylnikach rzepaku ozimego (Brassica napus ssp. oleifera var Biennis) hodowanych in vitro”.

Nad doktoratem pracował w Luvain-la-Neuve w Belgii pod kierownictwem prof. Marka Boutry. Praca nad regulacją translacji zakończyła się obroną pracy doktorskiej zatytułowanej „Translational regulation of the pma1 and pma3 genes encoding a plasma membrane H+ATPase in Nicotiana plumbaginifolia”.

Po powrocie do Polski, wraz z zespołem profesora Jana Szopy zajął się badaniami dotyczącymi modyfikacji flawonoidów w roślinach o znaczeniu użytkowym (ziemniaki i len). Uzyskane wyniki były podstawą do habilitacji.

W Zakładzie Biotransformacji dr Anna Krasowska, dr Dorota Dziadkowiec i mgr. Anna Murzyn, współpracując przez kilka lat z francuską firmą farmaceutyczną Biocodex, badały wpływ substancji wydzielanych przez Saccharomyces boulardii na czynniki wirulencji grzyba Candida albicans, zwłaszcza na adhezję i tworzenie biofilmów. Obecnie z zespołem prof. Henny van der Mei z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Uniwersytetu Medycznego w Groningen (Holandia) pracują nad identyfikacją i właściwościami biosurfaktantów wydzielanych przez bakterie układu pokarmowego człowieka.

KOMENTARZE
Newsletter