Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biotechnologiczne start'upy w walce ze świńską grypą
04.05.2009
Dwie firmy działające rozwijają innowacyjną terapię, która może służyć jako tymczasowe rozwiązanie w przypadku, gdy zabraknie czasu na rozwój szczepionki przeciwko świńskiej grypie lub epidemicznym zakażeniom innymi wirusami.
Dwie firmy działające dzięki wsparci kapitałów zalążkowych rozwijają innowacyjną terapię, która może służyć jako tymczasowe rozwiązanie w przypadku, gdy zabraknie czasu na rozwój szczepionki przeciwko świńskiej grypie lub epidemicznym zakażeniom innymi wirusami.

Wirus grypy świńskiej zainfekował już 109 ludzi w USA powodując jedną ofiarę śmiertelną. Opracowanie szczepionki przeciwko świńskiej grypie może zabrać kilka miesięcy, jeśli użyte zostaną konwencjonalne metody. Kilka biotechnologicznych start-up'ów próbuje szybszych rozwiązań.

Jeśli świńska grypa rozprzestrzeni się szybko, rząd może szukać produktów takich firm jak Plumatrix oraz NanoBio Corp, które deklarują, że ich produkty odsuną w czasie lawinowe zakażenia i dadzą czas na produkcję szczepionki. każda z firm rozwija leki przeciwzakaźne, których działanie nie jest zależne od czynnika infekcyjnego.

Plumatrix rozwija lek w formie inhalacyjnej który pobudza tworzenie ochronnych barier fizjologicznych, które chronią przed inwazją patogenów. Jednocześnie lek stymuluje naturalną odpowiedź immunologiczną gospodarza (człowieka), więc lek mógłby być stosowany także u już zakażonych. Wśród dotychczasowych zastosowań leku wymienia się między innymi grupę sezonową, zakażanie Rhinowirusami ale także inne epidemiczne zakażenia oraz astmę.

Podobnie jak Pulmatriź, także NanoBio  chce leczyć i zapobiegać grypie sezonowej, choć bierze pod uwagę także zakażenia pandemiczne. Firma pracuje nad lekiem w sprayu, który pokrywałby błony śluzowe nosogardzieli i niszczy patogeny w miejscu pierwotnego kontaktu z naszym organizmem. Spray okazał się skuteczny w badaniach na myszach, na które firma otrzymała około 85 milionów USD w grantach, kontraktach oraz finansowaniu przez inwestorów takich jak Perseus LLC.

Dodatkowo, NanoBio opracowuje nantechnologie w celu otrzymania adiuwantów wzmacniających odpowiedź immunologiczną indukowaną przez swoiste antygeny bakteryjne lub wirusowe. Opracowanie takiego produktu może uczynić szczepionki bardziej efektywnymi i mniej kosztownymi w produkcji. Firma rozpoczęła już I fazę badań klinicznych swojej szczepionki przeciwko sezonowym infekcjom.
KOMENTARZE
Newsletter