Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biotechnologia W Krainie Świętego Mikołaja
23.06.2008
Biotechnologia jest jedną z najszybciej rozwijających się nauk w Finlandii. Powstaje tutaj wiele firm, tak zwanych odpryskowych, dających naukowcom możliwość wprowadzenia do przemysłu wyników ich pracy naukowej.
Najprężniej rozwijającym się ośrodkiem biotechnologii jest miasto Turku, w którym jednostki naukowe należą do sieci ScanBalt (tak jak np. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni). W Turku większość laboratoriów zgromadzonych jest w kilku budynkach, tak aby umożliwić pracownikom naukowym codzienne konsultacje oraz korzystanie z różnorakiego sprzętu.

Turun Biotekniikan Keskus (Turku Centre for Biotechnology) jest ośrodkiem przypominającym w strukturze Polską Akademię Nauk. Zawiera on w sobie około 15 grup badawczych zajmujących się analizą różnych aspektów wzrostu i różnicowania komórek ludzkich i zwierzęcych. Najwięcej osób (ok. 30) zatrudnia Zakład Immunologii Molekularnej. Współpracuje on ściśle z Międzynarodowym Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii w New Dehli w badaniach nad różnicowaniem się limfocytów T pomocniczych. Większość prac w tym zakresie wykorzystuje mysie modele, które znacząco różnią się od komórek ludzkich. Badania prowadzone w ośrodku są unikatowe, ponieważ w eksperymentach używa się ludzkich naiwnych limfocytów T0 (lub Tp), które otrzymuje się z krwi pobranej od noworodków. Do analizy zmiany profilu ekspresji różnych genów badacze stosują hybrydyzację na macierzach DNA w różnych czasach od momentu indukcji różnicowania komórek. Większość pracowników centrum stanowią doktoranci. Doktorat trwa jednak najczęściej dłużej niż 4 lata, a związane jest to z koniecznością opublikowania czterech artykułów w czasopismach o wysokim IF. Nieznajomość języka fińskiego nie stanowi przeszkody w podjęciu studiów, gdyż znajomość języka angielskiego jest bardzo rozpowszechniona nie tylko w środowisku naukowym.

Oprac.: Marta Padalec / Informacja własna
KOMENTARZE
Newsletter