Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach - tutaj nauka przenika się z biznesem
01.02.2015
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Dział Innowacji i Transferu Technologii, aktywnie wychodzi z ofertą badawczą na rynek: na zasadach określonych w regulaminie otwiera swoje nowoczesne laboratoria i kadrę służąc pomocą regionalnym firmom. Świętokrzyscy przedsiębiorcy, przy udziale kadry naukowej Uniwersytetu mogą otrzymać pomoc w zakresie rozwiązania problemów badawczych w szerokim zakresie: od nauk medycznych, ścisłych, ochrony środowiska po ekonomiczne, pedagogiczne i społeczne.

Nauka dla biznesu, biznes dla nauki

Współpraca na linii nauka-biznes, jest fundamentem rozwoju gospodarczego regionu i kraju. Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 (w szczególności Oś priorytetowa 2 pkt: Konkurencyjna gospodarka) otwiera przedsiębiorcom drogę do wzmocnienia ich zdolności rynkowych i potencjału, przy współpracy z profesjonalnym partnerem, którym jest Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK).   Realizując swoją misję i strategię uczelnia wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i aktywnie włącza się w budowanie gospodarki opartej na wiedzy. Jednym z elementów systemowej współpracy z przedsiębiorcami w regionie jest realizacja prac badawczych na zamówienie podmiotów zewnętrznych.

Stawiamy na technologię

Pomysły i projekty  Uniwersytetu są wynikiem wieloletnich badań. Ich zamiarem jest wdrożenie technologii dekontaminacji, stabilizacji oraz higienizacji komunalnych osadów pościekowych w formie bezpiecznego produktu nawozowego. Technologia ta jest pochodną rozwiązania technologicznego opisanego w patentach M. Ł. Lipowskiego, P. M. Słomkiewicza i J. A. Zdenkowskiego: „Sposób higienizacji osadów z komunalnych oczyszczalni ścieków”, PL -169896 i P. M. Słomkiewicza, A Świercza, „Sposób absorpcji amoniaku w procesie higienizacji osadów ściekowych”, PL 213040 (UJK).

W proponowanej technologii do stabilizacji metali ciężkich zawartych w osadzie pościekowym użyty zostanie mineralny haloizyt, który jako kopalina jest wydobywany w kopalni odkrywkowej „Dunino” (polska kopalnia, jedna z dwóch kopalni haloizytu na świecie, oprócz niej czynna jest tylko kopalnia w Nowej Zelandii).  Podstawowym celem zastosowania technologii jest zmniejszenie ilości składowanych odpadów - osadów pościekowych, poprzez przerobienie ich w mineralno-organiczny nawóz do rekultywacji terenów zdegradowanych przyrodniczo lub produkcji roślin przemysłowych.

 

 

Liczy się innowacyjność

Proponowana technologia musi spełniać normy prawne dotyczące stosowania osadów ściekowych, jako nawóz pod względem bakteriologicznym i dopuszczalnych dawek metali ciężkich wprowadzanych do gleby. Przewiduje się opracowanie wytycznych dla przyrodniczego zastosowania uzyskanego produktu nawozowego.

Proponowana technologia dotyczy również przeróbki osadów ściekowych, charakteryzujących się wysoką zawartością metali ciężkich. Chemiczna stabilizacja metali ciężkich w osadach jest próbą rozwiązania problemu metali ciężkich, których obecność jest główną przeszkodą w wykorzystaniu przyrodniczym przerobionych osadów ściekowych lub ich bezpiecznym składowaniu na składowiskach. Rozwiązanie to jest innowacyjne w stosunku do dotychczas stosowanych, ponieważ aktualnie nie proponuje się rozwiązań technologicznego przerobu osadów ściekowych nadmiernie skażonych metalami ciężkimi, które pozwoliłyby na ich gospodarcze wykorzystanie, poza propozycjami ich spalania lub składowania na składowiskach, a obowiązujące przepisy prawne ściśle określają dopuszczalną zawartość metali ciężkich w osadach ściekowych wykorzystywanych przyrodniczo i rolniczo. Technologię uzupełniono o metodę absorpcji związków chemicznych o odrażającej woni (odorów) w masie osadów ściekowych, które zwykle ulatniają się z masy reakcyjnej osadów.

Chcemy być pionierami

Nasza kadra może pomóc zbadać skład chemiczny nowego produktu, opracować nową technologię wytwarzania adsorbentów do oczyszczania wody, zanalizować czystość mikrobiologiczną powietrza, przeprowadzić badania nad zmiennością genetyczna białek chromatynowych, ocenić wpływ nanocząstek na komórki ludzkie i zwierzęce in-vitro. Poza tym nasi pracownicy są w stanie monitorować występowanie alergenów, badać zanieczyszczenie wód, gleb i powietrza, prowadzić biomonitoring środowisk wodnych czy lądowych z zastosowaniem bezkręgowców, jako organizmów wskaźnikowych, określić strukturę, odporność na ściskanie i rozciąganie defektów i makronaprężeń z wykorzystaniem metody XRD, badać dynamikę oddziaływania jonów z powierzchniami, opracować najlepszy system zarządzania w firmie lub strategię wdrażaniaproduktu na rynku, badać czynniki wpływające sytuacje społeczno-ekonomiczne wybranych grup społecznych, planować programyprofilaktyczne, tworzyć strategie ekonomii społecznej, opracowywać programy edukacyjne, badać najlepsze warsztaty rozwijające kompetencje i kreatywność u dzieci oraz wiele innych.

GORACO ZACHĘCAMY DO WSPÓLPRACY – RAZEM TWORZYMY MODELOWE WZORCE TRANSFERU WIEDZY!!!

KONTAKT:

Dział Innowacji i Transferu Technologii

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

ul. Żeromskiego 5 pok. 49, 48

tel. 41 349 72 83 lub 349 7334

m.mazurkiewicz@ujk.kielce.pl

KOMENTARZE
Newsletter