Suplementy diety na odchudzanie – sekrety zielonej kawy.

Suplementy diety na odchudzanie – sekrety zielonej kawy.

Mowa o zielonej kawie – tak, tak, kawie, a nie jak dotychczas herbacie. Zapewne, zielona kawa jest znana szerokiemu gronu osób, lecz niewiele poznało sekrety tego wyjątkowego napoju. Zielona kawa, to nic innego, jak zwykłe ziarna kawy nie poddane procesowi „palenia”. W związku z tym, posiada ona odmienne właściwości smakowe, niż kawa palona – łagodniejszy, nieco kwaskowaty smak oraz zielonkawy odcień. Niezmieniona pozostaje zawartość kofeiny w stosunku do kawy czarnej.

Zielona kawa stanowi bogate źródło kwasu chlorogenowego (ACG), który jest ważnym elementem wielu środków stosowanych w odchudzaniu. Z powodu silnego działania przeciwutleniającego stanowi przedmiot zainteresowania naukowców. Badania na zwierzętach wykazały silny wpływ ACG na metabolizm cukrów i tłuszczów. Otyłym szczurom podawano wysoko kaloryczną karmę wraz z kwasem chlorogenowym. Po upływie 6 tygodni odnotowano znaczne obniżenie masy ciała, niski poziom cholesterolu oraz glukozy we krwi. U szczurów, karmionych taką samą paszą , ale bez dodatku kwasu chlorogenowego, odnotowano wzrost masy ciała i znacznie gorsze wyniki morfologii.

Dało to podstawę do dalszych badań prowadzonych w wielu laboratoriach, których celem była ocena wpływu kwasu chlorogenowego na masę ciała. Według nieoficjalnych danych odchudzające właściwości ACG zostały potwierdzone, lecz na oficjalne stanowisko środowiska naukowego w tej sprawie przyjdzie jeszcze poczekać.

Bogate źródło kwasu chlorogenowego stanowią: kawa, herbata, jabłka, czy aronia. Niestety, w wyniku pirolizy zachodzącej podczas procesu palenia kawy ten cenny i delikatny składnik ulega rozkładowi. Wypijanie nawet dużych ilości kawy czarnej nie pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej. Dlatego ekstrakt bogaty w kwas chlorogenowy wytwarza się z zielonych ziaren kawy.

Zalety zielonej kawy w redukcji tkanki tłuszczowej, to nie jedyne prozdrowotne właściwości.

Kofeina w połączeniu z kwasem chlorogenowym oddziałują w pozytywny sposób na procesy oczyszczania organizmu z toksyn. Mechanizm tego zjawiska wiąże się z działaniem kwasu chlorogenowego posiadającego silne właściwości antyoksydacyjne.

Literatura opisuje również wpływ zielonej kawy na zapobieganie rozwojowi cukrzycy typu II oraz kamieni żółciowych u mężczyzn.

Na rynku dostępnych jest szereg preparatów zawierających ekstrakt z zielonej kawy. Jednym z przykładów są tabletki zawierające Svetol i katechiny EGCG (gallusan epigallocatechiny).

Svetol stanowi wyciąg z zielonej kawy, którego mechanizm działania opiera się szeregu czynników kluczowych w procesie skutecznego odchudzania: spadku absorpcji glukozy w jelicie cienkim, regulacji stężenie glukozy we krwi, redukcji wydzielania insuliny, wzmożeniu lipolizy (rozpad tłuszczu zapasowego), wzrostowi wydzielania glukagonu, zahamowanie wytwarzania glukozy przez wątrobę oraz mobilizacja rezerw tkanki tłuszczowej w celu dostarczenia źródeł energii -oksydacja kwasów tłuszczowych - synteza energii (ATP).

Katechiny EGCG hamują enzymy odpowiedzialne za trawienie tłusz­czów pokarmowych, a także pobudzają przemianę materii (termogenezę) i spalanie tkanki tłuszczo­wej zgromadzonej w organizmie. Na szczególną uwagę zasługują silne właściwości antyoksydacyjne gallusanu epigallocatechiny – 100 krotnie silniejsze niż w przypadku witaminy C oraz 25 krotnie silniejsze od witaminy E.

Ceny rynkowe preparatów zawierających w składzie zieloną kawę kształtują się w zależności od marki producenta oraz ilości zawartego produktu i oscylują w granicach od 30 do 300 złotych.

Badania, które zostały dotąd przeprowadzone budzą spore zainteresowanie i obiecujące wyniki. Niezbędne są dalsze badania, aby dokonać oceny stosowania ekstraktu surowej kawy podczas długotrwałego odchudzania. Należy w tym miejscu jasno powiedzieć, że samo stosowanie zielonej kawy przyniesie minimalny efekt, gdyż główną rolę w procesie skutecznego odchudzania pełnią odpowiednio dobrana i niskokaloryczna dieta oraz aktywność fizyczna.

 

Mateusz Kula

Źródła:

www.ziarnakawy.pl

Komentarze

Piszesz jako
Gość
captcha
Przepisz proszę tekst z obrazka powyżej
arlika (Gość)
07:52 26.02.2014
mi koleżanka poleciła suplement Be Slim Zielona Kawa by nie zmuszać się do picia tej okropnej mikstury w samym suplemencie poza wyciągiem z zielonej kawy jest również chrom, witamina b6 a także b12 na dzień jest tylko jedna tabletka
Dominika (Gość)
23:04 19.12.2013
sprawdziłam na sobie, że zielona kawa działa. obecnie brakuje mi tylko 5 kg do wymarzonej wagi, więc odchudzam się dalej, nie mogę się doczekać wakacji, gdy znowu wyjdę na plażę. jeśli ktoś chce wiedzieć więcej o zielonej kawie to ciekawe informacje można znaleźć na blogu o odchudzaniu chudzianka.pl
OlgaM2013
01:29 8.12.2013
Mało osób wie, że tabletki z zielonej kawy wspomagają odchudzanie, oczyszcza organizm. Sama stosuje je i jestem bardzo zadowolona z efektów.
Moja znajoma prowadzi nawet blog na ten temat: mojazielonakawa.edu.pl. Przymierzam się do picia zielonej kawy, ale póki co w moim mieście nie można jej kupić, a przynajmniej ja jej nie znalazłam.
KrzysiekRRR
00:55 11.04.2013
Dziękuję za fajny artykuł i za podanie jako źródła mojej strony.

Mam pytanie - czy picie naparu z rozdrobnionych ziaren zielonej kawy będzie miał taki sam wpływ na organizm jak tabletki? Czy też tabletki zawierają jeszcze jakieś istotne składniki, których w samych ziarnach nie ma?Pozdrawiam serdecznieKrzysiek
http://ziarnakawy.pl

Film na dziś

Kwartalnik_lg
Współpracujemy z: grey_thumb_TOP_LOGO grey_thumb_amara-logo-male grey_thumb_covestro grey_thumb_roche_rh-customerLogo grey_thumb_LOGO2016 grey_thumb_logotyp_CP_pion_biotech grey_thumb_logo_2_kolor grey_thumb_logo_20Biotehniskais_20Centrs