Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ludzka deaminaza cytydyny – nowy cel diagnostyczny?
21.05.2015
Preparat ludzkiej deaminazy cytydyny (hAID) to najnowszy produkt firmy Genesius, poznańskiej spółki specjalizującej się w biologii syntetycznej. Aktywność tego białka może mieć kluczowe znaczenie w schorzeniach takich, jak choroby autoimmunologiczne czy nowotwory. W najbliższym czasie firma ma nadzieję na szerokie wykorzystanie hAID do celów diagnostycznych.

Firma Genesius to poznański lider w dziedzinie biologii syntetycznej. Jej działalność skupia się wokół wytwarzania kwasów nukleinowych, zarówno RNA, jak i DNA, wykorzystywanych w badaniach naukowych. Firma oferuje między innymi produkcję jednoniciowych lub dwuniciowych konstruktów RNA/DNA, syntezę kwasów nukleinowych o długości ponad 500 nukleotydów (we współpracy z firmą Future Synthesis) oraz liczne usługi laboratoryjne m.in. hodowle komórkowe, mikroskopię i analizy spektrofotometryczne.

Obecnie Genesius wchodzi na rynek z zupełnie nowym produktem  - preparatem o aktywności ludzkiej deaminazy cytydyny. Jest to niewielkie białko o masie zaledwie 24 kDa, które pełni niezwykle ważną rolę w produkcji przeciwciał. Jak sama nazwa wskazuje, enzym katalizuje reakcję deaminacji cytydyny do uracylu, wprowadzając w ten sposób mutacje do łańcucha DNA. Choć mechanizm ten generuje dużą różnorodność przeciwciał, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, to uważa się, że może być także odpowiedzialny za rozwój groźnego nowotworu - chłoniaka B-komórkowego.

Na razie produkcja preparatu jest prowadzona na niewielką skalę, w zasadzie wyłącznie na potrzebę jednostek naukowych. Jednak już wkrótce może się to zmienić. Białko hAID jest obecnie intensywnie badane przez różne zespoły naukowe na całym świecie pod kątem zastosowania w diagnostyce medycznej. Firma Genesius ma nadzieję, że oznaczając  poziom aktywności deaminazy cytydyny będzie można prognozować rozwój wielu chorób m.in. chorób nowotworowych i autoimmunologicznych. Jeszcze w tym roku, w jednym z czołowych czasopism medycznych, zostanie opublikowana praca naukowa, w której zostanie oceniona przydatność tej metody. Jeśli wyniki będą pozytywne, firma będzie mogła przystąpić do opracowywania konkretnych testów diagnostycznych.

Metoda otrzymywania ludzkiej deaminazy cytydyny została opracowana w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Preparat jest otrzymywany przez częściowe oczyszczanie białka produkowanego przez bakterie E. coli, do których wprowadzono plazmid kodujący zrekombinowany gen hAID. Przed opracowaniem metod in vitro badanie właściwości tego białka dostarczało sporo trudności. Cała procedura produkcji jest obecnie przedmiotem wniosku patentowego.

Firma Genesius podbija kolejne gałęzie biologii molekularnej. Zaczęła od produkcji kwasów nukleinowych, a teraz stopniowo wchodzi w wytwarzanie białek. Następnym krokiem będzie prawdopodobnie rozpoczęcie produkcji białka Dicer, mającego udział w procesie interferencji RNA. 

KOMENTARZE
Newsletter