Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Laboratoria na Politechnice Poznańskiej kształcą młodych praktykantów
Na Politechnice Poznańskiej działają laboratoria kształcące młodzież w sześciu zawodach. Do czerwca tego roku skorzystało z nich już prawie 3500 uczniów techników. Tygodniowe praktyki na nowoczesnym sprzęcie pozwalają wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.

Nowoczesne laboratoria funkcjonują prawie rok w Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii na Politechnice Poznańskiej. Znajdują się również w Pile w Zespole Szkół Ekonomicznych i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. H. Cegielskiego. Uczniowie mają możliwość korzystania z nowoczesnego sprzętu w systemie praktyk ośmiogodzinnych w zawodach takich jak technik mechatronik, technik informatyk, technik logistyk, technik handlowiec, technik ekonomista czy technik organizacji reklamy. „Wybór zawodów został poprzedzony zarówno analizą liczebności uczniów kształcących się w danych zawodach oraz prognozami rozwoju rynku pracy, jak również konsultacjami w środowisku szkół zawodowych” – tłumaczy dr inż. Maciej Szafrański, pełnomocnik Rektora Politechniki Poznańskiej ds. Akceleratora Wiedzy Technicznej, koordynator projektu. Do dyspozycji uczniów jest w sumie 10 pracowni ze specjalistycznym wyposażeniem m.in. z drukarkami 3D, aparaturą do badań EEG czy wysokiej klasy okularami śledzącymi ruch gałek ocznych.

 

Dla kogo?

Praktyki zawodowe skierowane są do uczniów techników z województwa wielkopolskiego. Warunki pracy w pełni oddają charakter pracy etatowej, ponadto nadzorem zajmuje się wysoko wykwalifikowana kadra z dużym doświadczeniem zawodowym. „Największą popularnością cieszą się: laboratorium informatyki, które przyjęło ponad 1200 uczniów, ekonomii, z którego skorzystało 880 praktykantów i logistyki ponad 600 uczniów. Praktyki realizowane są także w zawodach technik mechatronik, handlowiec i technik organizacji reklamy (łącznie blisko 700 praktykantów)” – stwierdza Dr Szafrański.

 

Praktyka przede wszystkim

W Polsce kształci się przede wszystkim teoretycznie. Praktykę często pozostawia się na dalszym planie. „Założeniem odbywanej w ten sposób praktyki jest przede wszystkim umożliwienie przyszłym pracownikom zapoznania się z osiągnięciami techniki, które są lub za chwilę staną się elementem wyposażenia firm. W laboratoriach uczniowie mają szansę obcować ze sprzętem najwyższej klasy z dostępem do jego pełnej funkcjonalności. Dla laboratoriów praktyk opracowano programy kładące nacisk na samodzielność i kreatywność uczniów, a wszystkie zajęcia prowadzone są przez osoby posiadające doświadczenie zawodowe, którzy pracowali wcześniej w przedsiębiorstwach. Praktyki laboratoryjne mają na celu stworzenie rzeczywistych warunków pracy i zapoznanie uczniów z systemem ośmiogodzinnej pracy.” – podkreśla dr Szafrański.

 

Sprzęt najwyższej klasy

Laboratoria umożliwiają młodym ludziom korzystanie ze sprzętu najwyższej klasy, z dostępem do jego pełnej funkcjonalności. „Najciekawsze wyposażenie to m.in. drukarka 3D, spawarka światłowodów, mierniki FLUKE w laboratorium informatyki oraz zestaw eyetracking i EEG w laboratorium dla techników organizacji reklamy. W pierwszym przypadku praktykanci uczą się m.in. budowy sieci i zagadnień druku 3D, w drugim mogą badać ruchy gałek ocznych i fale mózgowe, co pozwala na prowadzenie zaawansowanych badań marketingowych. Praktykanci w laboratorium mechatroniki mają do dyspozycji m.in. najnowszy komputer przemysłowy PACSYSTEM rxi oraz robota EPSON. Ponadto uczniowie korzystają z profesjonalnego oprogramowania takiego jak: ENOVA, Comarch Altum, Optima, Flexim” – opowiada Dr Szafrański. „Do września 2015 początkowo planowane było zorganizowanie praktyk w laboratoriach dla 6300 uczniów, jednak zainteresowanie laboratoriami praktyk wśród wielkopolskich szkół jest tak duże, że szacuje się, że liczba uczniów przekroczy 7000”. Działalność laboratoriów jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego jako element programu „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.zawodowcy.org

Źródła

http://zawodowcy.org/o-laboratoriach-2/

http://www.lepszypoznan.pl/2014/01/26/laboratoria-przyszlosci-na-politechnice.html

http://www.awt.org.pl/projekty/httpwww-awt-org-plczas-zawodowcow-wielkopolskie-ksztalcenie-zawodowe-3/

KOMENTARZE
Newsletter