Na całym świecie liczba palaczy sięga około 1,1 mld osób, przy czym prognozy wskazują wzrost tej wartości do 1,6 mld w 2030r. Choroby wywoływane paleniem rocznie doprowadzają do śmierci 6 mln osób. Znaczna ilość substancji szkodliwych (ok. 4 tysiące) znajdujących się w dymie tytoniowym niekorzystnie wpływa na nasz organizm. W konsekwencji przyczyniają się one do zwiększonego prawdopodobieństwa rozwoju wielu schorzeń, w tym nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych czy dróg oddechowych. Ponadto, palenie uznaje się jako główny czynnik doprowadzający do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Elektroniczny kontra standardowy
Z tego powodu poszukuje się alternatywnych metod palenia, zmniejszających negatywne skutki zdrowotne. Przykładem takiego zastosowania są elektroniczne papierosy. Stanowią one urządzenia generujące aerozol zawierający nikotynę oraz substancje smakowe. W swoim składzie zawierają jedynie określone substancje: nikotyna w odpowiednim stężeniu (lub papierosy beznikotynowe), substancje smakowe oraz substancje wykorzystywane w generowaniu aerozolu (glikol polipropylenowy lub gliceryna roślinna). Umożliwia to zmniejszenie ekspozycji na niebezpieczne substancje zawarte w dymie tytoniowym (m.in. aldehydy, benzo-a-piren, nitrozaminy, PAH), a tym samym ograniczyć ryzyko rozwoju niekorzystnych zmian w organizmie. Palenie e-papierosów staje się coraz bardziej popularne. Już dziś szacuje się wartość tego rynku na ponad 3 mld zł w Polsce. Coraz szybciej rośnie również liczba ich użytkowników. Elektronicznych papierosów używają coraz młodsi, ponieważ panuje przekonanie o braku skutków ubocznych ich stosowania.
Dwie strony medalu
Trudno zdecydowanie określić wpływ elektronicznych papierosów na nasz organizm. Dane literaturowe pokazują zarówno korzyści wynikające z ich stosowania w porównaniu do standardowych wyrobów tytoniowych jak i skutki uboczne. Ponadto nie mamy danych odnośnie długoterminowych skutków ich stosowania.
W przypadku korzyści powiązanych z przejściem od standardowych do elektronicznych papierosów, które zostały opisane w literaturze możemy wymienić przede wszystkim ograniczenie ilości wypalanych papierosów dziennie, a nawet całkowite rzucenie palenia. Ponadto, naukowcy opisali korzystny wpływ na ogólne samopoczucie: lepsze oddychanie, polepszenie sprawności fizycznej i kondycji, lepszy sen, zmniejszenie ogólnego zmęczenia czy lepszy apatyt.
Z drugiej jednak strony, literatura zawiera wiele publikacji naukowych odnoszących się do niekorzystnego wpływu e-papierosów na nasz organizm, zarówno przy czynnej jak i biernej ekspozycji na aerozol. Badania toksykologiczne przeprowadzone z użyciem tych urządzeń wykazały, iż w dymie wpychanym przez palaczy znajduje się wysokie stężenie wolnych rodników, które doprowadzają do peroksydacji składników komórkowych. Pojawienie się takich cząsteczek w drogach oddechowych doprowadza do zaburzenia równowagi oksydacyjno-antyoksydacyjnej organizmu. Powoduje to uruchomienie odpowiedzi zapalnej przyczyniającej się do uszkodzenia komórek strukturalnych dróg oddechowych oraz zmniejszeniem możliwości przepływu powietrza poprzez zwężenie światła oskrzeli. Ponadto, naukowcy zanotowali obecność metali ciężkich i silikonów, m.in. nikiel, molibden, miedź ołów, magnez czy chrom. Podgrzewanie glikolu propylenowego czy gliceryny działa drażniąco na układ oddechowy, doprowadzając do pojawienia się kaszlu i uczucia suchości.
KOMENTARZE