Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ambasada Brytyjska i MNiSW na rzecz biobankowania
23.02.2009
Sekcja Nauki i Innowacyjności Ambasady Brytyjskiej w Polsce we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego zorganizowała udział polskich naukowców w kursie dotyczącym praktycznego biobankowania.
Kurs odbył się Centrum Medycznym Uniwersytetu w Manchesterze, w dniach od 16 lutego do 19 lutego br. W kursie udział wzięli: dr Iwona Ciechomska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie, doc. dr hab. n. med. Bohdan Górski i Therry van de Wetering z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

Biobank, jako narzędzie badawcze, ma zasadnicze znaczenie w pracach naukowych prowadzonych nad zależnością pomiędzy genami a określonymi schorzeniami. Jest również wykorzystywany w celu opracowania nowych produktów diagnostycznych. Organizowanie biobanków, w tym ich ram prawnych, zostało wpisane do planu działań ukierunkowanego na rozwój biotechnologii medycznej, zaakceptowanego przez minister Barbarę Kudrycką. Z inicjatywy Komisji Europejskiej powstaje europejska infrastruktura biobanków i zasobów biomolekularnych - Pan-European biobanking and biomolecular resources research infrastructure (BBMRI). Jest to jedna z infrastruktur objęta mapą drogową ESFRI (Europejskie Forum Strategii ds. Infrastruktur Badawczych). BBMRI jest bardzo potrzebnym i jednocześnie unikatowym projektem, której celem jest ułatwienie rozwoju infrastruktury badawczej w państwach członkowskich UE. BBMRI ma wpłynąć m.in. na poprawę jakości i obniżenie kosztów badań naukowych, szybszą produkcję skutecznych leków oraz poprawę ochrony zdrowia. Włączenie się Polski do BBMRI będzie wymagało opracowania zharmonizowanych norm regulujących gromadzenie, przechowywanie oraz analizę próbek materiału biologicznego wraz z powiązaną z nimi bazą danych.

Źródło: MNiSW
KOMENTARZE
Newsletter