Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nanomateriały węglowe w kosmetologii
25.10.2012

Nanotechnologia jest dziś jednym z najprężniej rozwijających się działów nauki. Najwięcej korzyści z nanotechnologicznych wynalazków czerpie rynek kosmetologiczny, który z powodzeniem wdraża coraz to nowocześniejsze płody naukowców w celu polepszenia znanych od lat produktów komercyjnych.


Przeczytaj również:

 

Nanotechnologie w kosmetyce- idealne rozwiązanie dla pokonania bariery naskórkowej?

Peptydy - rewolucja w składnikach receptur kosmetycznych?


W okresie pomiędzy 1994 a 2005 r., firma L'Oreal SA (Francja) zajęła piąte miejsce na świecie pod względem całkowitej liczby zgłoszonych patentów związanych z nanotechnologią. Jednym z najbardziej popularnych wynalazków nanotechnologii z wielkim powodzeniem wykorzystywanych w komercyjnych produktach pielęgnacyjnych są nanomateriały węglowe.

Grafen, CNT (carbon nanotube) i fulereny są jednymi z najlepiej poznanych nanomateriałów z powodzeniem wykorzystywanych w przemyśle kosmetycznym. Niezwykła popularność powyższych związków plasuje je na drugiej pozycji (po srebrze) pod względem użyteczności przemysłowej w tym zakresie. Ponad to liczne badania Aschbergera i wsp. nad fulerenami wykazały, że są one bezpieczne dla zdrowia, a dzięki swym właściwościom swobodnego przenikania przez skórę, mogą być z powodzeniem wykorzystywane.

Badania Zhou i in. wykazały , że pochodne fulerenowe mogą stymulować wzrost włosów zarówno u myszy jak i u człowieka. Opisany efekt wynikać może z właściwości fulerenów do wychwytywania wolnych rodników, a co za tym idzie ochroną wzrastających pęcherzyków włosowych przed apoptozą i przedwczesnym starzeniem się.

Huang i wsp. opisali w swych badaniach kompozycję zawierającą modyfikowane CNT, która stanowiła doskonałą i nie groźną dla zdrowia metodę koloryzacji włosów, brwi i rzęs. Niewielki rozmiar CNT (zazwyczaj kilka nanometrów średnicy) sprzyja powstawaniu jednorodnej, cienkiej warstewki na pokrywanej powierzchni, która gwarantuje uczucie idealnej gładkości, jednocześnie zapewniając efekt zwiększonej objętości. CNT zostało z powodzeniem wykorzystane przy produkcji nowoczesnych maskar o zintensyfikowanym efekcie.

Badania przeprowadzone przez Bakry i in. wykazały silne właściwości antyoksydacyjne fulerenów, wykorzystywanych przy produkcji kosmetyków do pielęgnacji skóry. Grichko i Shenderova natomiast wykazali w swych badaniach, doskonałe właściwości fotoprotekcyjne preparatu zawierającego w swym składzie NPS diament. Składnik ten zwiększał tłumienie promieniowania UV kompozycji kosmetycznej o co najmniej 33% w całym spektrum częstotliwości UV o długości fali między 190 a 400 nm.

 

Anna Tomczak

 

źródła:

A. Mihranyan, N. Ferraz, M. Strømme; Current status and future prospects of nanotechnology in cosmetics, Progress in Materials Science, Volume 57, Issue 5, June 2012, Pages 875–910

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter