Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Poważne oparzenia słoneczne znacznie zwiększają ryzyko raka skóry
31.10.2012

Większe zagrożenie stwarza stała ekspozycja na promienie UV czy może sporadyczne opalanie, ale bardzo intensywne? Czy ryzyko rozwoju raka skóry jest zależne od tego, w jakim wieku opalaliśmy się najchętniej? Na te pytania odpowiedzi szukali naukowcy z Moffitt Cancer Center, University of South Florida i francuskiej organizacji International Agency for Research on Cancer. Do jakich wniosków doszli?

Wzorzec opalania różnicuje się w zależności od tego, czy ekspozycja na promienie UV jest w miarę ciągła czy przerywana (sporadyczna), a także od tego, czy dochodziło do niej głównie w okresie młodości, w dojrzałym wieku czy jednakowo przez całe życie. Specjaliści podjęli próbę ustalenia, czy wzorzec wpływa na ryzyko rozwoju nieczerniakowych nowotworów skóry, czyli raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego. W badaniu wzięło udział 703 mieszkańców Florydy: 218 ze zdiagnozowanym rakiem podstawnokomórkowym, 169 z rakiem kolczystokomórkowym oraz 316 osób zdrowych.

Szacuje się, że blisko 25 proc. całej ekspozycji na słońce, jakiej doświadczamy w ciągu życia, przypada na lata młodości. Wtedy też najczęściej doświadczamy poważnych oparzeń skóry, którym towarzyszą pęcherze. Okazuje się, że jeśli epizody takiego oparzenia występowały, znacznie rośnie ryzyko rozwoju obu typów raka. Stwierdzono też, że ryzyko uzależnione jest również od charakteru wykonywanej pracy i zdecydowanie wzrasta, gdy praca ta wymaga spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Badanie potwierdza konieczność edukacji na temat profilaktyki antynowotworowej już od najmłodszych lat. Choć bardzo istotne jest sięganie po kremy ochronne podczas krótkich i intensywnych epizodów opalania, np. w czasie wakacyjnych wyjazdów, to nie można o nich zapominać także przy stałej, codziennej ekspozycji, która wielu osobom wydaje się być mniej ryzykowna.

 

Źródło: M. R. Iannacone, W. Wang, H. G. Stockwell, K. O'Rourke, A. R. Giuliano, V. K. Sondak, J. L. Messina, R. G. Roetzheim, B. S. Cherpelis, N. A. Fenske, D. E. Rollison, Patterns and timing of sunlight exposure and risk of basal cell and squamous cell carcinomas of the skin -- a case--control study, BMC Cancer, 2012; 12 (1): 417.

 

Małgorzata Przybyłowicz

KOMENTARZE
Newsletter