Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Tajniki zabiegu mezoterapii - przedstawia kosmetolog Pani Karolina Marcinkowska
19.04.2013

Mezoterapia to bardzo popularny zabieg wykonywany w gabinetach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej. Na czym dokładnie polega, jakie są wskazania do jego zastosowania oraz jakie efekty można osiągnąć opowiedziała nam Pani Karolina Marcinkowska, kosmetolog z Instytutu Perfect Body z Bydgoszczy


Przeczytaj również:

Intraceuticals - odmładzanie rodem z Australii

Ciemniejsze odcienie szminki odmładzają?


 

Portal Biotechnologia.pl: Na czym polega zabieg mezoterapii i w jakim celu się go stosuje?

Karolina Marcinkowska: Mezoterapia bezigłowa jest nowoczesną i bezinwazyjną metodą, w której transport substancji czynnych w głąb skóry właściwej umożliwiają: pole elektryczne wykorzystujące zjawisko elektroporacji, jak również fale ultradźwiękowe.

Elektroporacja jest procesem, który odbywa się w błonie komórkowej pod wpływem wysokonapięciowych pól elektrycznych. Istotą zabiegu jest fakt, iż pod wpływem krótkotrwałego (trwającego milisekundy) działania pola elektrycznego następują odwracalne zmiany w strukturze błony komórkowej (czasowa destabiliazja, szczególnie w jej składnikach lipidowych), w której powstają pory. Jest to proces bezpieczny, gdyż nie uszkadza błon komórkowych, natomiast umożliwia wprowadzenie do poszczególnych komórek cząsteczek preparatów kosmetycznych. Następuje także pobudzenie komórki do pinocytozy. Jest to forma pochłaniania przez komórkę substancji rozpuszczonych do swego wnętrza (endocytoza). Podczas pinocytozy pobierane są drobiny białek lub inne wielkocząsteczkowe substancje rozpuszczalne w wodzie. Małe kropelki płynu zostają uwięzione w mikrofałdach błony komórkowej, z której odrywają się od strony cytoplazmy drobne pęcherzyki. Płynna zawartość pęcherzyków przenika powoli do cytoplazmy, podczas gdy pęcherzyki zmniejszają się stopniowo, aż w końcu zanikają. Dzięki temu cząstki preparatów kosmetycznych działają nawet po zakończeniu zabiegu, co efektywnie przedłuży rezultat zabiegu. (Czas działania będzie uzależniony od aktywności samych preparatów; średnio można założyć 24-48 godz).

Ultradźwięki wprowadzają w drgania komórki na powierzchni naskórka. Taki właśnie mikromasaż poprzez swoje działanie mechanicznie powoduje powstanie w tkankach pewnego nadciśnienia, a to sprawia, że błony komórkowe stają się bardziej przepuszczalne. Dzięki temu łatwiejsze jest wydalanie produktów przemiany materii i przyswajanie składników odżywczych przez komórki. W wyraźny sposób poprawia się regeneracja komórek. Skóra i tkanka mięśniowa stają się dzięki temu zdrowsze i znacznie bardziej sprężyste. Ultradźwięki wpływają na zwiększone wchłanianie preparatów kosmetycznych (sonoforeza). Dotyczy to nawet związków wielocząsteczkowych, które w innych warunkach nie wnikają w głąb skóry. Zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków są przyjemne i dają prawie natychmiastowe efekty.

Skojarzone działanie elektroporacji i ultradźwięków powoduje wzrost ilości i głębokości wprowadzanych substancji w głąb skóry.

Do kogo skierowany jest zabieg i jakie efekty można osiągnąć?

Wskazaniami do mezoterapii są:

  • utrata elastyczności skóry,
  • profilaktyka przeciwzmarszczkowa,
  • wypadanie włosów
  • cellulit (uda, brzuch, pośladki, ramiona),
  • rozstępy,
  • blizny przerosłe.

Mezoterapia przynosi rezultaty tylko wtedy, gdy wykonywana jest w serii kilku zabiegów. Początkowo należy poddawać się jednemu zabiegowi na tydzień przez dwa miesiące, potem warto robić jeden zabieg na miesiąc dla podtrzymania efektu.

Gwarantowane efekty po serii zabiegów:

 

  •  wyraźnie widoczne rezultaty liftujące,
  • redukcja zmarszczek i bruzd,
  • poprawa kolorytu i struktury skóry,
  • pobudzenie procesów naprawczych w skórze.
  • zwiększony porost włosów 

 

Jakie są zalety zabiegu mezoterapii w porównaniu z innymi zabiegami medycyny estetycznej?

Mezoterapia w porównaniu z innymi zabiegami medycyny estetycznej (laseroterapia, mezoterapia igłowa, chirurgia plastyczna) jest zabiegiem, który nie wyklucza pacjentów z codziennego funkcjonowania, tzn. nie ma mocnych zaczerwienień, obrzęków, sińców, łuszczenia naskórka. Skóra po takim zabiegu nie jest światłouczulona, nie wykazuje tendencji do przebarwień.

Zabieg mezoterapii nie niesie za sobą ryzyka uszkodzeń naskórka, poparzeń czy deformacji.

Jakie substancje stosowane są w mezoterapii i jakie są mechanizmy ich działania na skórę?

Oczywiście efekty są uzależnione od substancji, jakie zostaną wykorzystane do zabiegów.

Najchętniej stosowane koktajle przeznaczone do mezoterapii mają w swoim składzie m. in.:

Kwas hialuronowy

Wchodzi on w skład substancji międzykomórkowej skóry. Wyjątkowe cechy tego kwasu wynikają z jego wysokiej masy cząsteczkowej oraz dużej objętości. Przeplatające się łańcuchy kwasu hialuronowego wypełniają przestrzenie między włóknami kolagenowymi, zatrzymując wodę - działają jak "molekularna gąbka". Dzięki swoim właściwościom może być on wykorzystywany do zabiegów głęboko nawilżających i przeciwzmarszczkowych.

Kofeina

Stymuluje rozpad trójglicerydów zawartych w komórkach tłuszczowych, do glicerolu oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Usuwa z organizmu zalegające toksyny, przyspiesza odpływ limfy z tkanki tłuszczowej, poprawia krążenie krwi w naczyniach włosowatych, aktywizuje i przyspiesza lipolizę, uwalnia nadmiar tłuszczu z adipocytów zmniejszając ich rozmiar. Efektem stosowania takich kosmetyków jest poprawa obrazu skóry oraz widoczna redukcja cellulitu. Dlatego wykorzystywana jest w koktajlach antycellulitowych.

Karnityna

Przyspiesza proces spalania tłuszczów, reguluje metabolizm komórkowy.

Guarana

Stymuluje krążenie krwi oraz przyspiesza spalanie.

Witaminy A, E, C

Witamina E pobudza krążenie, wspomaga ukrwienie tkanki łącznej i błon śluzowych oraz zwiększa nawilżenie skóry. Witamina A jest konieczna do utrzymania struktury i czynności komórek nabłonkowych oraz nabłonka wydzielniczego gruczołów egzokrynnych. Z kolei witamina C przyspiesza gojenie się ran, a także, zwiększając wiązanie białka przez krew, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych oraz poprawia mikrokrążenie w naczyniach włosowatych. Jest również składnikiem budulcowym kolagenu. Takie właściwości wyżej wymienionych witamin czynią z nich cenne składniki, które można wykorzystywać niemalże przy każdym problemie skóry.

Deksapantenol, krzemionka organiczna

Intensywna stymulacja mieszków włosowych.

Czy zabieg mezoterapii jest bezpieczny? Czy istnieją jakieś niebezpieczeństwa dla pacjenta?

Zabiegi mezoterapii bezigłowej są zabiegami bezpiecznymi pod warunkiem, że przestrzegane są przeciwwskazania odnośnie tego zabiegu oraz odpowiednio dobrane parametry, zgodnie z rodzajem cery, jej kondycją, przebytymi chorobami oraz wiekiem pacjenta.

Do przeciwwskazań zabiegu mezoterapii należą:

  • choroba nowotworowa (przez 5 lat)
  • ciąża, karmienie piersią
  • stany zapalne skóry
  • uszkodzenia mechaniczne skóry
  • niewydolność krążenia
  • gorączka, osłabienie i wyniszczenie organizmu
  • osteoporoza
  • opryszczka
  • epilepsja
  • alergia na składniki stosowanych preparatów
  • obecność w okolicy zabiegowej ciał obcych metalicznych i implantów elektronicznych.

Jak przebiega zabieg? Czy wiąże się z dyskomfortem dla pacjenta?

Przed wykonaniem zabiegu należy przeprowadzić peeling lub mikrodermabrazję w celu usunięcia martwego naskórka, co zwiększa penetrację składników wprowadzanych w głąb  skóry.

Zabieg mezoterapii bezigłowej jest zabiegiem bezbolesnym, nie odczuwa się dyskomfortu pod warunkiem ciągłej styczności głowicy ze skórą (nie można w trakcie zabiegu jej odrywać, co grozi wyładowaniem elektrycznym) oraz utrzymywaniu jej w ciągłym ruchu (zbyt długie przytrzymanie głowicy w jednym miejscu może grozić przegrzaniem skóry).

Czy istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność mezoterapii?

Mezoterapia bezigłowa wykorzystuje najnowsze osiągnięcia badań naukowych, które zostały m.in. nagrodzone w 2003 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii.

Czym jest mezoterapia NCTF?

Mezoterapia NCTF jest terapią biologiczną, mezoterapią igłową, którą można stosować latami bez większego ryzyka. Dostarcza ona bowiem komórkom naturalnych składników odżywczych niezbędnych do ich prawidłowego funkcjonowania. Polega na wstrzykiwaniu (igłą lub pistoletem) małych dawek substancji leczniczej w miejsca chorobowo zmienione.

Preparaty do tego rodzaju terapii są odpowiednio dobrane do rodzaju zabiegu oraz potrzeb pacjenta. Wykorzystuje się w nich kwas hialuronowy w stężeniu 0,025 mg/ml lub 5 mg/ml oraz 54 aktywne składniki, jak witaminy, składniki mineralne, kwasy nukleinowe, aminokwasy, substancje redukujące.

Na czym polega zabieg mezobotox?

Mezobotox jest zabiegiem mającym na celu wykorzystanie dwóch zabiegów medycznych: mezoterapii (która rewitalizuje skórę) oraz usuwania/redukcji zmarszczek (toksyna botulinowa. Cechą charakterystyczną tego zabiegu jest podawanie przy użyciu injekcji bardzo małych dawek toksyny botulinowej w połączeniu z odpowiednią kompozycją zarówno witamin, jak i mikroelementów, aminokwasów, a także kwasu hialuronowego.

 

Portal Biotechnologia.pl serdecznie dziękuje za wywiad.

Rozmawiała Agata Lebiedowska

KOMENTARZE
Newsletter