Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rok 2013 rokiem zmian w branży kosmetycznej?
23.01.2013

W dzisiejszych czasach coraz więcej kobiet i mężczyzn poświęca znaczną uwagę kondycji swojego ciała, troszcząc się o jego estetyczny wygląd. Przemysł kosmetyczny cały czas się rozwija, a rok 2013 zapowiada się obiecująco. Analizując potrzeby konsumentów producenci kosmetyków muszą dostosować się do wszystkich zmian w branży. Jakie trendy  w kosmetyce przewidywane są na nowy rok?

Szeroko rozumiane pojęcie „wellness” stało się ostatnio bardzo popularne w branży kosmetycznej. „Wellnes” to dążenie do harmonii między ciałem, umysłem i duchem. Trend ten powoduje rosnące zainteresowanie gabinetami odnowy biologicznej, salonami piękności i SPA. Profesjonalne centra urody zapewniają rewelacyjną obsługę, a także liczne zabiegi kosmetyczne, wyszczuplające, regenerujące oraz relaksacyjne. Klienci zaczynają rozumieć, że pielęgnacja skóry to nie tylko nałożenie kremu wieczorem, to wybór określonego stylu życia. Odpowiednia dieta i sport w połączeniu z zabiegami kosmetycznymi przyczyniają się do dobrego samopoczucia oraz atrakcyjnego wyglądu.

W odpowiedzi na rosnące wymagania konsumentów, którzy zamiast kosztownych i niebezpiecznych operacji plastycznych wolą wybierać mniej inwazyjne metody poprawy wyglądu, centra urody starają się opracowywać coraz nowocześniejsze technologie i rozwiązania. W tej chwili udając się do gabinetu odnowy biologicznej można skorzystać między innymi z takich usług jak, mikrodermabrazja oraz zabiegi pielęgnacyjne z wykorzystaniem ultradźwięków, czerwonego, żółtego i niebieskiego światła LED, czy lasera IPL (Intensive Polse Light). Obecnie prowadzone są badania nad wykorzystaniem mikrodermabrazji, jako metody przezskórnej aplikacji lekarstw i szczepionek, być może przyczyni się to efektywniejszego leczenia trądziku lub przebarwień.

Ostatnio zaczynają pojawiać się tak zwane farmy zdrowia lub odnowy biologicznej. Niektóre z nich dają możliwość swoim klientom, aby samodzielnie uprawiali rośliny, które później będą spożywać i stosować do pielęgnacji.  Jest to uprawa w stu procentach ekologiczna i daje pewność pochodzenia stosowanych surowców.

Wraz ze wzrostem wymagań konsumentów, wzrasta również na rynku zapotrzebowanie na specjalistów branży kosmetycznej. We wrześniu 2012 roku GSWS (Globat SPA and Wellness Summit) opublikowała badania dotyczące braku wykwalifikowanej kadry pracowniczej w odniesieniu do ciągłego rozwoju przemysłu kosmetycznego. Badania wykazały poważne braki w edukacji dotyczącej zarządzania placówkami SPA, co stanowi przeszkodę w rozwoju tego typu firm. Ostatnie dane z U. S. Bureau of Labor Statistic mówią o wzroście liczby miejsc pracy dla wykwalifikowanych estetyków, ale będzie się od nich dodatkowo wymagać odpowiednich umiejętności biznesowych.

Wciąż w branży kosmetycznej najwięcej problemów przysparza walka ze zmarszczkami, przebarwieniami , trądzikiem oraz cellulitem. W 2013 roku producenci kosmetyków i farmaceutyków będą z pewnością prześcigać się w poszukiwaniach „cudownego preparatu”.  Ten nienasycony popyt będzie nadal stymulować rozwój nowych technologii. Niedawno zostały opublikowane najnowsze badania na temat suplementacji  kolagenu, a także przenikalności substancji aktywnych przez skórę, co z pewnością znajdzie swoje zastosowanie w najbliższym czasie.

Nowy rok przyniesie również znaczne zmiany w przepisach prawnych. W 2009 roku dawna dyrektywa „kosmetyczna” została zastąpiona przez nowe Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009, które wejdzie w życie w pełni w całej Unii Europejskiej 11 lipca 2013 roku. Rozporządzenie reguluje i ujednolica przepisy dotyczące etykietowania oraz składu kosmetyków. Wprowadza nadzór nad rynkiem, a także całkowicie zabrania testowania produktów na zwierzętach. Zmiany mają na celu lepsze informowanie konsumentów, zapewnienie ochrony zdrowia oraz poprawę jakości wyrobów pojawiających się na rynku.

Z uwagi na to, że wzrasta liczba osób prowadzących zdrowy tryb życia, którzy chcą być świadomi pochodzenia surowców stosowanych do produkcji kosmetyków i preparatów do pielęgnacji ciała, producenci zaczynają i są zobowiązani do udzielania rzetelniejszych informacji. Rok 2013 będzie rokiem istotnych zmian, a branża kosmetyczna bardziej skupi się na potrzebach konsumentów.


Przeczytaj również:

Zgłaszanie działań niepożądanych kosmetyków zdefiniowane w Rozporządzeniu 1223/2009

"DESI-MSI" - innowacyjne podejście do badań przenikalności składników kosmetyków w głąb skóry


 

Katarzyna Kucharska

Źródło:

http://www.mikrodermabrazja.org/

http://www.skininc.com

http://www.gcimagazine.com/

KOMENTARZE
Newsletter