"Zbudowaliśmy butelkę z wbudowanym telefonem komórkowym" – mówi Josh Stein, dyrektor generalny AdhereTech. Technologia wykorzystana do stworzenia butelki, oparta jest na technologii z Uniwersytetu w Alabamie, oferuje łączność bezprzewodową, czujniki wilgotności wnętrza, dokładny pomiar ilości pigułek (lub ciekłej dawki leków), które pozostały oraz baterię, która wytrzymuje 45 dni.
Istnieją inne inteligentne butelki, ale nie mają tak rozbudowanych funkcje jak model AdhereTech. "Inne produkty rejestrują ruch butelki, to czy jest otwarta lub zamknięta i czy prawidłowa dawka leku została zażyta przez pacjenta. Nasz produktdodatkowo mierzy zawartość, wbudowany czujnik wie ile tabletek pozostało w środku” – wyjaśnia Josh Stein.
Butelka jest bardzo prosta w użyciu. Pacjenci mogą również wybierać sposób przypominania o zażyciu lekarstwa pomiędzy odbieraniem połączeń, smsów, lub e-maili. Butelka może też przypominać o lekarstwie migającą diodą.
AdhereTech udostępni użytkownikom interfejs programowania aplikacji co oznacza, że pacjenci będą mogli wprowadzić swoje dane do aplikacji i zsynchronizować działanie butelki z urządzeniami medycznymi (np. z glukometrami). Dodatkowym atutem butelki jest to, że pomimo autorskiego interfejsu użytkownika jest ona kompatybilna z innymi produktami.
Najkorzystniejszym rozwiązaniem byłaby możliwość zastąpienia tradycyjnych butelek na lekarstwa butelkami AdhereTech. Alternatywnie, pacjenci będą mogli przekładać pigułki samodzielnie z tradycyjnej butelki do butelki AdhereTech.
AdhereTech przeprowadzi próby tego lata we współpracy z Walter Reed Army Medical Center. Testami zostaną objęci pacjenci z cukrzycą typu 2. Kolejne próby są już w planach.
Anita Kunikowska
Źródło:
http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=a-cell-phone-in-a-pill-bottle-to-te-2013-05
http://www.adheretech.com/
KOMENTARZE