Wyniki badań szwedzkich naukowców z Akademii Sahlgrenska zostały opublikowane w "British American Journal" i "Neurology". Wykazano, że już 1/4 tabletki aspiryny przyjmowana codziennie może spowolnić nieunikniony proces spadku sprawności intelektualnej u starszych osób z wysokim ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia.
Badania trwały aż 5 lat i przeprowadzono je na dużej grupie 681 kobiet w wieku 70-92 lata. Z wywiadu lekarskiego jasno wynikało, że wszystkie kobiety wykazywały podwyższone ryzyko wystąpienia zawału i udaru. 129 z nich zażywala codziennie 1/4 tabletki kwasu acetylosalicylowego. Następnie przeprowadzano badania sprawności intelektualnej, pamięciowej i językowej.
Wyniki badań są jasne: grupa kobiet przyjmująca aspirynę lepiej sobie radziła z zagadnieniami intelektualnymi. Pod uwagę wzięto również inne czynniki: wiek, genetykę oraz stosowanie leków przeciwzapalnych. Naukowcy stwierdzili, że należy podjąć dodatkowe badania, które miałyby ocenić odległe skutki takiej profilaktyki, jak np. wpływ na błonę śluzową żołądka.
Naukowcy w Edynburgu również przeprowadzili badania na osobach w wieku emerytalnym. Ich praca dotyczyła natomiast wpływu ćwiczeń fizycznych na sprawność intelektualną u ludzi starszych. Okazuje się, że wysiłek fizyczny hamuje proces kurczenia się mózgu i opóźnia pojawienie się objawów związanych z demencją.
Po 3 latach badań prowadzonych na 638 osobach wykazano istotne zmniejszenie się prawdopodobieństwa zaniku szarych komórek u osób najbardziej aktywnych fizycznie. Aktywność ta nie musiała być systematyczna i szczególnie wymagająca - wystarczył zwykły spacer kilka razy w tygodniu.
Najprawdopodobniej taki "wysiłek fizyczny" wystarcza do odpowiedniego dotlenienia mózgu. Jest to zatem najtańszy i najlepszy sposób chroniący przed demencją starczą. Co ciekawe, ani rozwiazywanie krzyżowek, ani spotkania z przyjaciółmi czy nawet czytanie książek nie wpływają znacząco na wielkość mózgu.
Małgorzata Woźniak
Źródło: medicalnewstoday.com
KOMENTARZE