Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rośnie monopolista na rynku terapii Alzheimera?
10.09.2012

Czarne chmury zebrały się nad większością programów rozwijających terapie choroby Alzheimera. Jednakże coraz bardziej jasny punkt na tym ponurym niebie zaczyna stanowić koncern Roche. Dopiero co Johnson & Johnson i Pfizer odnotowały sromotną klęskę późnej fazy badań klinicznych bapineuzumabu – leku, który miał być hitem w terapiach łagodnego i umiarkowanego Alzheimera-, a Eli Lilly toczy zaciętą walkę z czasem i przeciwnościami, aby utrzymać swój program rozwoju solanezumabu. Roche świeci na tle konkurencji i objawia się jako wiodący koncern posiadający w swoim pipeline obiecujące preparaty w późnych fazach badań klinicznych. Wykorzystując swój moment Roche właśnie złożył kolejny prospekt zgodnie z którym podejmie próbę rozwoju kolejnego potencjalnego mega blockbustera.


Przeczytaj również:

Porażka Pfizer oraz Johnson & Johnson. Niepowodzenie badań klinicznych leku na Alzheimera!

Roche nie obawia się biopodobnej konkurencji?!


 

Prace nad lekiem o nazwie gantenerumab, prowadzone są wraz z MorphoSys AG. Jak donosi Agencja Reutersa Roche właśnie podwoił wielkość aktualnej fazy badań klinicznych podczas której skupi się na grupie pacjentów znajdujących się we wczesnym stadium choroby.

Wiele badań klinicznych leków na Alzheimera zakończonych fiaskiem zrodziło sporo wątpliwości, czy w dzisiejszych czasach eksperymentalne leki są w stanie pomóc pacjentom, których mózgi zostały uszkodzone przez ponadnormatywne stężenie beta amyloidu. Mając na uwadze te wątpliwości i potknięcia konkurencji Roche poszedł inną ścieżką. Koncern bazując na biomarkerach odnalezionych w płynie mózgowo-rdzeniowym wyodrębni grupę tzw. pre-pacjentów u których jeszcze nie odnotowano symptomów choroby. Wyniki wczesnych badań klinicznych opublikowanych pod koniec 2011 roku pokazały, że gantenerumab skutecznie obniża poziom beta amyloidu. Teraz naukowcy sprawdzą czy uniemożliwienie nagromadzenia się beta amyloidu może opóźnić bądź w ogóle zapobiec chorobie. Dane z tego kluczowego badania opublikowane będą nie wcześniej niż w 2015 roku.

„Rynek dynamicznie się zmienia, a gantenerumab jest obecnie najbardziej zaawansowanym przeciwciałem monoklonalnym na wczesne stadia choroby Alzheimera” powiedział dla Agencji Reutersa  Luca Santarelli, dyrektor neurologii w Roche.

Roche wraz z Genentech prowadzą badania nad crenezumabem, również lekiem na Alzheimera, który aktualnie znajduje się w II fazie badań klinicznych i przygotowywany jest do przeprowadzania innowacyjnych badań obejmujących chorych znajdujących się w grupie wysokiego ryzyka. Obydwa programy niosą olbrzymie nadzieje zarówno dla pacjentów, jak i dla samego koncernu Roche. Terapie, które będą w stanie zapobiegać chorobie Alzheimera zapewne przyniosą przychody liczone w miliardach dolarów.

 

Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
Newsletter