Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Do czego prowadzi symulacja schizofrenii u myszy
26.03.2013

Schizofrenia to choroba ciągle nie zrozumiała i nie do końca poznana. Dotarcie do podstaw tego schorzenia, wymaga jeszcze szeregu badań, gdyż jest tak skomplikowane, jak skomplikowany jest nasz mózg. Ostatnio naukowcy zasymulowali poznawcze objawy schizofrenii u myszy poprzez zmianę aktywności w rejonie wzgórza mózgu.

Objawy poznawcze schizofrenii u człowieka dotyczą podstawowych czynności codziennego życia, kłopotów z pamięcią i elastycznością behawioralną. Myszy ze zmniejszoną aktywnością rejonu przyśrodkowo-grzbietowego wzgórza mózgu (mediodorsal thalamus) zachowywały się pod tym względem podobnie jak schizofrenik.

Wzgórze, które jest częścią międzymózgowia, związane jest z oceną bodźców zmysłowych i przesyłaniem ich do kory mózgowej. Konsoliduje informacje czuciowe (oprócz węchu) i ruchowe, a także te związane z uwagą.

Wyniki badań, opublikowane 20.03.2013 r. w Neuron, czasopiśmie Cell Press przekonują, że poznanie zmian w aktywności mózgu, które łączą się z zachowaniem typowym dla schizofrenii, mogą w przyszłości umożliwić lepsze formy terapii.

„Sztucznie obniżyliśmy aktywność przyśrodkowo-grzbietowego wzgórza mózgu myszy i odkryliśmy, że wystarczy to do otrzymania deficytów w pamięci roboczej i innych deficytów występujących w schizofrenii” – powiedział dr Christoph Kellendonk z Columbia University in New York City. Jego zdaniem obniżenie aktywności wzgórza koliduje z poznaniem przez zakłócenie komunikacji między wzgórzem i korą przedczołową, obszarem mózgu, który jest ważny dla pamięci roboczej.

W przeprowadzonym doświadczeniu, naukowcy podali myszom lek, który selektywnie obniżył aktywność w rejonie przyśrodkowo-grzbietowym wzgórza, po czym sprawdzili, jak zwierzęta reagują na różne zadania poznawcze, włączając w to dźwignie i labirynty.

Okazało się, że nawet subtelne obniżenie w aktywności przyśrodkowo-grzbietowego wzgórza powodowało zmiany w połączeniu między tym rejonem mózgu a regionem kory przedczołowej. Taka zmiana połączenia wiąże się z różnorodnością zaburzeń poznawczych doświadczanych przez pacjentów za schizofrenią.

U chorych na schizofrenię również występuje obniżona aktywność wzgórza oraz zmienione połączenia między wzgórzem a korą przedczołową. Naukowcy mają zamiar dokładniej przyjrzeć się temu związkowi.

Objawy poznawcze schizofrenii są odporne na dzisiejszą terapię, ale powyższe odkrycie może pomóc w znalezieniu lepszych metod leczenia, ukierunkowanych na mechanizmy neuronalne.

 

Małgorzata Nowak

źródło:

http://medicalxpress.com/news/2013-03-brain-responsible-cognitive-symptoms-schizophrenia.html

KOMENTARZE
Newsletter