Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną o podłożu genetycznym, charakteryzującą się nietolerancją glutenu, białka znajdującego się w zbożach. Działający toksycznie gluten prowadzi do zaniku kosmków jelitowych, które są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. W efekcie dochodzi do różnorodnych objawów klinicznych.
Białka glutenowe pod wpływem enzymów w żołądku ulegają dezaminacji. Powstałe w tym procesie peptydy dla większości ludzi są nieszkodliwe, jednak mogą wywołać reakcję immunologiczną u osób z predyspozycją genetyczną.
Specjaliści donoszą o postępie w kierunku rozwoju tabletki, która mogłaby pomóc w leczeniu choroby celiakii. Będzie ona odpowiednikiem tabletki stosowanej u osób z nietolerancją laktozy. Naukowcy zmodyfikowali naturalnie występujący enzym, który ma zdolność rozkładu ponad 95% glutenu w takich warunkach jak panują w żołądku. Badacze są przekonani, że jeśli enzym może dodatkowo rozbić powstałe z glutenu peptydy w żołądku, pacjenci chorzy na celiakię będą mogli jeść produkty zawierające gluten. Enzym ten wydaje się obiecującym kandydatem w doustnej terapii celiakii.
Przeczytaj również:
Leczenie żywieniowe w walce z rakiem
Dieta niskobiałkowa matek zwiększa ryzyko nadciśnienia u dzieci
Helena Korczyc
portal Biotechnologia.pl
W oparciu o:
http://www.medicalnewstoday.com
KOMENTARZE