Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Alternatywna dla GMO?
09.11.2012

Rośliny o większych owocach, słodszym smaku, ciekawszych walorach estetycznych, odporne na większość patogenów…Te cele udało się uzyskać poprzez metody inżynierii genetycznej oparte na transferach genów między organizmami należącymi do różnych gatunków. Efekty takich eksperymentów nazywamy dziś GMO. Niestety, organizmy modyfikowane nie cieszą się aprobatą ze strony społeczeństw, coraz częstsze są doniesienia o skutkach ubocznych manipulacji genetycznych. A gdyby ten sam efekt można było uzyskać bez konieczności przenoszenia genów pochodzących z innych organizmów? Dzięki badaniom naukowców nad cyklem komórkowym pomysł ten staje się całkiem realny.

Już w 1938 roku  Geitler dokonał odkrycia specyficznego procesu, przypominającego mitotyczny cykl komórkowy. Był on nietypowy, ponieważ następowała w nim replikacja DNA, ale nie dochodziło nigdy do utworzenia dwóch komórek potomnych. Dziś zjawisko to jest już dobrze poznane, choć istnieją jeszcze pewne nieścisłości, co do składników molekularnych zaangażowanych w proces. Opisywane zjawisko nazwano endocyklem bądź endoreplikacją, by podkreślić jego wewnątrzkomórkowy, bezpodziałowy charakter i zachodzące cyklicznie rundy syntezy materiału genetycznego.

Endoreplikacja została odnaleziona w wielu gatunkach eukariotycznych, jednak jej funkcja różni się znacząco u zwierząt i roślin. Endocykle odpowiadają np. za poliploidalność tkanek u Drosophila melanogaster. Endoreplikację odnotowano także podczas regeneracji komórek wątroby lub w poliploidalnych megakariocyty człowieka. Niestety u większości gatunków kręgowców, endoreplikacja, jeśli występuje, odpowiada głównie za kancerogenezę.

U roślin, przeciwnie, endocykle są powszechne i pełnią znaczące role we wzroście i rozwoju. Najbardziej interesującą i jednocześnie oczywistą funkcją endoreplikacji jest powielanie puli genów. Zwielokrotniona liczba genów pozwala na przeprowadzenie transkrypcji tego samego genu w wielu miejscach genomu jednocześnie. Tym samym efektywniejsza jest jego translacja. W rezultacie komórka posiada większe ilości produktu białkowego otrzymane w krótszym czasie. Białka tak wytworzone mogą być potrzebne np. do obrony przed patogenem lub w czasie zmiennych warunków środowiska. Taki zakres wpływu endoreplikacji skutkuje wzmożoną żywotnością pojedynczej komórki i całego organizmu. Dodatkowo w cyklu życia komórki nie dochodzi do jej podziału, więc kumuluje ona białka i składniki budulcowe. Komórki o zwiększonej ploidalności są zazwyczaj większe, co skutkuje rozrośnięciem organu bez utraty energii potrzebnej do podziałów i budowy nowych organelli. Endoreplikacja czasem działa wybiórczo, tzn. amplifikuje jedynie niektóre geny, lub pomija część materiału genetycznego w czasie jego powielania. W rezultacie dochodzi do zwiększenia ekspresji genów odpowiadających za lepszy smak owoców lub intensywniejsza barwę i zapach kwiatów. Jest to proces naturalnie zachodzący i czasami warunkujący atrakcyjność rośliny na tle innych odmian.

Wydaje się więc, że ciekawym sposobem otrzymania roślin zdrowych i bogatych w pożądane cechy byłaby biotechnologiczna ingerencja polegająca na stymulacji endoreplikacji. Stymulacja taka musiałaby zajść za pomocą indukcji ekspresji genów kodujących elementy maszynerii przełączenia klasycznego cyklu komórkowego na endocykl w określonym etapie rozwoju rośliny. Ponadto indukujący wpływ na składniki endocykliczne wykazuje m.in.kwas giberelinowy czy etylen, a więc substancje powszechnie obecne w komórkach roślinnych, nietoksyczne dla roślin, człowieka i środowiska. Być może połączenie sił biotechnologów i biochemików pozwoliłoby na zastosowanie, pod kontrolą, przebiegającego naturalnie procesu w uzyskaniu szybkiego przyrostu biomasy np. roślin ważnych dla rolnictwa. Działania upowszechniające zachodzenie endoreplikacji zapewniłyby dostęp do bardziej wydajnych produktów roślinnych o lepszej jakości. Być może takie rośliny nie będą budziły tylu kontrowersji, co genetycznie modyfikowane organizmy, a stymulacja występowania endocykli w połączeniu z technikami immunizacji roślin pozwoli ograniczyć stosowanie nawozów i środków ochrony roślin przed szkodnikami i patogenami.

 

Izabela Kołodziejczyk

 

Źródła:
Edgar BA, Orr-Weaver TL (2001) Endoreplication cell cycles: more or less. Cell 105: 297-306;

Inze D, De Veylder L (2006) Cell cycle regulation in plant development. Annu Rev Genet 40: 77-105;

http://www.science.gov/topicpages/e/endoreplication+controls+cell.html

KOMENTARZE
Newsletter