Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biopolimery w butach od Nike
08.11.2012

Przy tworzeniu nowego obuwia piłkarskiego GS wyprodukowanego przez firmę Nike wykorzystano biopolimer przygotowany przez firmę Merquinsa. Rynkowa nazwa tego nowatorskiego materiału to Pearlthane® ECO. Wykorzystano go do wykonania podeszew nowych butów.

Pearlthane® ECO jest zbudowany z termoplastycznych poliuretanów, w skrócie TPU. Związki te wyróżniają się z grona biopolimerów swoimi właściwościami mechanicznymi. Cząsteczki TPU mają charakter liniowy; zbudowane są bloków, w których znajdują się dwa różne rodzaje segmentów połączonych kowalencyjnie.

Tak zwane twarde segmenty zawdzięczają swoją nazwę dużej twardości w temperaturze pokojowej, ich polarność powoduje, że w znacznym stopniu ulegają agregacji. Z kolei miękkie segmenty charakteryzują się niską twardością, ale wysoką elastycznością. Miękkie segmenty TPU tworzą strukturę krystaliczną lud pseudokrystaliczną, przez co nie tracą swoich kluczowych właściwości fizycznych.

Pearlthane® ECO został specjalnie zaprojektowany z myślą o wykorzystaniu przy produkcji obuwia sportowego. Elementy z niego zbudowane będą cechowały się takimi właściwościami jak odporność na przecieranie i rozdzieranie, bardzo duża elastyczność, wytrzymałość na działanie tłuszczów i olei, dobra przyczepność do pozostałych elementów buta, oraz znakomite zachowanie w niskich temperaturach. Posiada również mniejszą gęstość w porównaniu do swoich ropopochodnych odpowiedników. To znaczy, że obuwie z podeszwą wykonaną z Pearlthane® ECO jest lżejsze niż obuwie z tradycyjną podeszwą.

Dodatkowym atutem tego nowego biopolimeru jest fakt, że aż do 60% jego zawartości jest biodegradowalne. Ponadto jego produkcja ogranicza emisję gazów cieplarnianych o 40% w stosunku do produkcji jego wcześniejszych ropopochodnych odpowiedników.

Doskonałe właściwości Pearlthane® ECO w połączeniu z jego ekologiczną naturą z pewnością będą stanowić zachętę dla klientów na całym świecie. W końcu nie od dziś wiadomo, że ekologia jest coraz ważniejsza dla przeciętnego człowieka, a zainteresowanie tą tematyką wciąż rośnie. Być może ten przykład zachęci również inne firmy do zwrócenia uwagi na nowe, bardziej przyjazne dla środowiska biomateriały.

Nike GS, żródło: http://static.dezeen.com/uploads/2012/07/Nike-GS-football-boot-1-slide.jpg

 

Tomasz Domagała

 

Źródła:

http://www.omnexus.com/plastics-channels/green-bio-plastics/news.aspx?id=31519

http://www.merquinsa.com

KOMENTARZE
Newsletter