Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Recepta na młodość – czerwone wino?
04.09.2012

Wieloletnie próby poprawy jakości życia osób starszych zaowocowały odkryciem “cudownej cząsteczki”. Resweratrol – składnik czerwonego wina –nie tylko znacząco łagodzi stany zapalne i wpływa korzystnie na elastyczność naczyń krwionośnych. Okazało się, że pomaga on również w zachowaniu koordynacji ruchowej a nawet jej zwiększaniu.

Doświadczenia, których przedmiotem była „cudowna cząsteczka”, przeprowadzono na myszach w zespole badawczym dr Jane E. Cavanaugh. Odkrywcy właściwości resweratrolu uważają wyniki swoich badań za słuszną podstawę dla stworzenia nowych, naturalnych produktów o właściwościach leczniczych, których głównymi odbiorcami będą osoby w podeszłym wieku.

W zupełności naturalny związek chemiczny, taki jak resweratrol obecny m. in. w skórce winogron, może zostać dostarczony do organizmu zarówno za pośrednictwem suplementów diety, jak i w samej diecie. Łatwa dostępność związku chemicznego mającego jednocześnie właściwości lecznicze sprawia, że praktycznie każdy może wyleczyć się z dolegliwości we własnym zakresie i przy niewielkich kosztach. Resweratrol wykazuje właściwości zapobiegające rozwojowi różnego rodzaju upośledzeń koordynacji ruchowej oraz wspomaga rekonwalescencję. W przypadku osób starszych, regularne przyjmowanieresweratrolu uchroniłoby je przed hospitalizacją z powodu złamań, obtłuczeń lub wielu innych, często znacznie poważniejszych urazów towarzyszących upadkom wywołanym zachwianiami równowagi.

 


Przeczytaj również:

Dlaczego wirowanie winem w kieliszku sprawia, że smakuje ono lepiej?

Ziołowa herbatka niszczy komórki raka piersi


 

Dr Cavanaugh uczula, że upadki związane z upośledzeniem koordynacji ruchowej sągłówną przyczyną śmierci pourazowej w przypadku osób powyżej 65 roku życia. American GeratricsSociety donosi, że znaczna część osób starszych ma problemy z utrzymaniem równowagi i chodzeniem. Szczególną grupę z problemami koordynacyjnymi stanowią cierpiący na chorobę Parkinsona i inne choroby o podłożu neurodegeneracyjnym, u których upośledzenie zdolności ruchu pojawia się często bez względu na wiek. Istnieją w prawdzie leki, które z powodzeniem łagodzą powikłania tych chorób, jednak do tej pory nie zaproponowano metod terapii zdolności utrzymywania równowagi i poruszania się w przypadku osób mających tego typu problemy jedyne z racji wieku.

Wcześniejsze projekty badawcze wykazały, że resweratrol – antyoksydant obecny w czerwonym winie i niektórych owocach – może pomóc w redukcji stanów zapalnych, poziomu cholesterolu, obniżeniu ryzyka wystąpienia niektórych chorób, w tym wielu nowotworowych, a także wykazuje pewne właściwości spowalniające proces starzenia. Resweratrol jest powszechnie dostępny jako suplement diety oraz jako naturalny składnik winogron, jagód i orzechów.

W celu scharakteryzowania wpływu resweratrolu na koordynację pacjentów, zespół prowadzony przez dr Cavanaugh rozpoczął badania na starych i młodych myszach. Zwierzęta były karmione paszą zawierającą resweratrol przez 8 tygodni. Zespół w równych odstępach czasu sprawdzał i oceniał zdolność gryzoni do przemieszczania się po stalowej siatce, przy czym za każdym razem zliczano błędy/potknięcia zwierząt. Początkowo zaobserwowano, że starsze myszy mają zdecydowanie większe trudności z pokonaniem przeszkody niż młode, jednak już w czwartym tygodniu doświadczenia starsze zwierzęta nieomal dorównały sprawnością młodszym.

W dalszym ciągu nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób resweratrol działa na organizm. Badania zespołu dr Cavanaugh uwidoczniły jednak pewne przesłanki. Podjęto próbę ekspozycji komórek nerwowych na neurotransmiter (dopaminę), który w dużych stężeniach indukuje śmierć komórek. Część komórek nerwowych poddano jednoczesnemu działaniu resweratrolu, który okazał się skutecznie redukować szkody wyrządzone przez wolne rodniki pochodzące z rozpadu dopaminy. Ponadto resweratrol aktywował białkowe szlaki sygnałowe promujące przeżywalność komórek.

Mimo obiecujących rezultatów, zespół dr Cavanaugh jest świadom pewnych wadresweratrolu. Związek ten jest dość słabo przyswajalny przez organizm. Przelicza się, że osoba ważąca 75 kg powinna wypić dziennie ok. 700 120 ml kieliszków wina, by dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę resweratrolu dla osiągnięcia pożądanych efektów terapeutycznych. Jest to główny powód, dla którego zespół podjął również badania nad podobnym, syntetycznym związkiem chemicznym, który naśladuje resweratrol. Syntetyk jest jednak znacznie wydajniejszy, dzięki łatwiejszej przyswajalności w organizmie. Ponadto zespół próbuje oszacować ilość resweratrolu, która po zażyciu suplementu zostaje dostarczona do mózgu.

Mimo wad “cudownej cząsteczki” z czerwonego wina, naukowcy zgodnie podejrzewają, że nawet niewielka aktywność związku w mózgu utrzymywana przez dłuższy okres czasu może wystarczyć, by pomóc osobom starszym w zachowaniu zdolności koordynacyjnych na tyle, by uniknąć niebezpiecznych upadków.

 

Opr. Anna Drzazga

Źródło: American Chemical Society, http://www.sciencedaily.com

KOMENTARZE
Newsletter