Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czym w tym roku zaskoczy klientów MP Biomedicals?
18.04.2013

MP Biomedicals jest korporacją o zasięgu globalnym. Jej siedziba główna znajduje się w Santa Ana w Stanch Zjednoczonych. Koncern produkuje i sprzedaje ponad 55 000 różnych produktów związanych z branżą life science, są to głównie chemikalia, różnorakie testy diagnostyczne, jak również aparatura laboratoryjna. Na pytania Portalu dotyczące działalności firmy w Polsce odpowiada dr Paweł Szumilas, pracujący w MP Biomedicals jako reprezentant handlowy. Rozmowa miała miejsce podczas tegorocznych targów EuroLab w Warszawie.

O działalności firmy

Oprócz swojej centrali na terenie USA, firma posiada również biura regionalne w Europie, Azji i Australii. Koncern wyróżnia się na rynku między innymi tym, że w ich ofercie dostępna jest kompletna linia life science. Dr Szumilas o działalności firmy mówi tak: "Przede wszystkim zajmujemy się sprzedażą odczynników. W naszej ofercie dostępne jest szerokie spektrum, zarówno tych użytecznych w biologii molekularnej, jak i biochemii, immunologii, czy biologii komórki. W naszej ofercie znajduje się również drobny sprzęt laboratoryjny, natomiast firma skupia się właściwie wokół odczynników, testów do izolacji DNA, RNA czy białek. Również taką kategorią produktów, na której się obecnie koncentrujemy, oprócz odczynników, są homogenizatory."

MP Biomedicals w Polsce

Z kolei zapytany konkretnie o działalność MP Biomedicals na Polski rynku, dr Szumilas odpowiada tak: "Zanim firma MP Biomedicals powstała, była obecna w Polsce pod inną nazwą ‑ ICN Biomedicals, która działała w Polsce od 1998 roku będąc jedną z firm koncernu ICN Pharmaceuticals Inc. W 2003 roku nastąpił rozdział ICN na dwie części. Powstało wtedy Valeant Pharmaceuticals International, zajmujące się produktami związanymi z branżą farmaceutyczną, a cześć odczynnikowa z kolei, zmieniła nazwę na MP Biomedicals. Właśnie pod tym nowym szyldem funkcjonujemy od 2003 roku."

Do tej pory MP Biomedicals działało na polskim rynku również przez dystrybutorów. Docierali oni do klientów swoimi, niezależnymi od przedstawicieli firmy, drogami. Bezpośredni przedstawiciele, byli swego rodzaju drugą "linią ataku" na klienta.

„Firma MP Biomedicals jest w tej chwili podzielona na dwie części ‑ life science, której ja jestem przedstawicielem. Oferujemy odczynniki i sprzęt. Druga część jest związana z diagnostyką. Nasze działania w części diagnostycznej, opierają się głównie na przetargach organizowanych w Polsce, jak również w krajach nadbałtyckich i u naszych południowych sąsiadów. Jeżeli chodzi o produkcję, to jest ona rozproszona. MP Biomedicals jest firmą amerykańską i tam mają swoje zakłady niektórzy z naszych producentów, ale np. złoża do chromatografii są produkowane w Niemczech. Nasze fabryki znajdują się, można powiedzieć na całym świecie: Singapur, Francja, Wielka Brytania... Był też okres, że kupowaliśmy od Polskich podmiotów. Mówię tu na przykład o uniwersytetach, różnorakich połączeniach nauki z biznesem ‑ jeżeli pewna grupa naukowców utworzyła klaster albo konsorcjum, które przy okazji swoich badań wyprodukowało jakieś substancje, to myśmy te substancje testowaliśmy i czasem potem kupowaliśmy. Zatem zanim klient kupi od nas produkt, może na naszej stronie internetowej znaleźć informacje, jakie testy były przez nas wykonane na produkcie. Jest to z reguły sprawdzenie takich parametrów jak czystość, aktywność enzymatyczna itp..”

Co nowego?

Na targach EuroLab, gdzie redaktor Portalu odbył rozmowę z dr Szumilasem, firma prezentowała swój nowy produkt, który jest już dostępny w Polsce – FastPrep‑24.

Dr Szumilas tak mówi o nowym aparacie: "W tak krótkim czasie FastPrep-24™ może, jak sama nazwa wskazuje, homogenizować 24 różne próby w 2 ml probówkach. Jeśli mamy większą ilość materiału, nasze urządzenie posiada wymienne adaptery, które umożliwiają homogenizację prób 48 x 2 ml, 12 x 15 ml oraz 2 x 50 ml, przy zachowaniu tej samej efektywności i czasu procesu."

"Jeśli chcemy po homogenizacji izolować RNA lub termowrażliwe białka, to posiadamy również adaptery z chłodzeniem, które zapewniają niską temperaturę a homogenizowany materiał jest bezpieczny. Dodatkowo każdy kto zainteresowany jest dobrą i sprawną homogenizacją, może sprawdzić nasze urządzenie. Zapraszam do kontaktu."

Czego możemy oczekiwać w najbliższej przyszłości?

W ofercie firmy pojawi się niedługo nowy produkt firmy MP Biomedicals. Co prawda ujrzał on światło dzienne już w zeszłym roku, ale w Polsce pojawi się dopiero niebawem. Nazywa się on RapidGene‑12 Automated System. Zapytany o produkt, dr Szumilas odpowiada: „Jest to aparat do izolacji kwasów nukleinowych, zarówno DNA jak i RNA. Można również przy jego pomocy przeprowadzić izolację białek po homogenizacji. Jak sama nazwa wskazuje, w ciągu krótkiego czasu, tj. około godziny, można otrzymać za jego pomocą dwanaście izolatów. Oczywiście urządzenie jest w pełni zautomatyzowane, po wprowadzeniu zhomogenizowanej próbki, praktycznie całość izolacji odbywa się na zasadzie magnetycznej i jest prowadzona samodzielnie przez ten instrument. Jest to dość delikatne urządzenie, bo wymaga dokładnej kalibracji przez użytkowaniem. Na pewno zapewnia ono ogromną oszczędność czasu w porównaniu do tradycyjnych metod izolacji. Jeżeli ktoś musi zająć się dużą ilością próbek w krótkim czasie, to taka automatyzacja procesu jest na pewno wskazana.”

Redakcja Portalu dziękuje dr Szumilasowi za rozmowę i wyczerpujące odpowiedzi na pytania.

red. Tomasz Domagała
Portal Biotechnologia.pl

KOMENTARZE
Newsletter