Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Leczenie cukrzycy typu 2 - nowy lek od GlaxoSmithKline
24.02.2013

GlaxoSmithKline zgłosiło do zatwierdzenia w FDA lek Albiglutide, który będzie stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2.

Lek Albiglutide, który bierze się raz w tygodniu, jest agonistą glukagonopodobnego peptydu-1 (agonista GLP-1). Białko GLP-1 promuje produkcję insuliny, która jest niezbędna do ustabilizowania poziomu cukru we krwi po posiłku. Wydzielanie tego peptydu u osób z cukrzycą jest zaburzone.

Normalna produkcja insuliny u diabetyków może zostać przywrócona po podaniu leku Albiglutide. Zawiera on dwie kopie modyfikowanego ludzkiego białka GLP-1 umożliwiające dłuższy czas działania leku.

Firma planuje złożenie prośby o zatwierdzenie leku Albiglutide w Unii Europejskiej w ciągu kilku następnych miesięcy. Lek ten należy do tej samej klasy farmaceutyków iniekcyjnych co Byetta i Bydureon od Bristol-Myers Squibb oraz Victoza od Novo Nordisk.

Fakt, że firma wchodzi na rynek, który jest dość konkurencyjny oznacza, że oczekiwane wpływy wygenerowane ze sprzedaży nie będą ogrmone. Thomson Reuters przewiduje, że lek przyniesie wpływy rzędu 367 milionów dolarów.

W 2009 roku GSK kompletnie zreorganizowało swoją strategię badań i rozwoju. Na zatwierdzenie czekają też inne leki GSK, takie jak Dolutegravir używany w terapii zakażeń wirusem HIV czy Trametinib oraz Dabrafenib stosowane w leczeniu czerniaka.

W ciągu kolejnych kilku lat GSK skupi swoje siły na zupełnie nowym składzie leków. Obecnie firma oczekuje na wyniki badań klinicznych 14 swoich nowych farmaceutyków. Dwa z nich – Darapladib i MAGE-A3 – mogą być przełomowe w leczeniu chorób serca i raka.


Przeczytaj także:

Unikalny peptyd w terapii nowotworów, chorób neurodegeneracyjnych i infekcyjnych


Anna Byczkowska

Źródła:

http://www.gsk.com/

http://www.medicalnewstoday.com/articles/254907.php

KOMENTARZE
Newsletter