Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Od genetyki do biopolityki, czyli kilka słów o najbliższych konferencjach bioetycznych
08.10.2012 , Tagi: , bioetyka

W nadchodzących miesiącach środowisko naukowe proponuje nam dwa, wydaję się dość ciekawe spotkania poruszające tematykę dylematów etycznych że współczesnej biologii i medycynie, Już na pierwszy rzut oka dostrzec można, że przywołane spotkania poruszać będą omawiane problemy z dość odległej perspektywy, Spojrzenia te, choć odmienne to jednak odwołują się do wyraźnego, wspólnego pragnienia wprowadzenia do debaty bioetycznej urozmaiconych, wątków. Być może dzięki powyższemu, spotkania te okażą się interesujące nie tylko dla stosunkowo wąskiej grupy badaczy zajmujących się szeroko pojętą bioetyką. Możliwe jest, że zaproponowanie interdyscyplinarnego charakteru konferencji sprawi, iż posiadać one będą pozytywny wymiar nie tylko w odniesieniu do naukowej teorii, ale również coraz bardziej złożonej praktyki. Wydaje się, że warto przyjrzeć się bliżej przywołanym propozycjom.

Komitet działa

W najbliższym czasie, bo już w dniach 7 oraz 8 grudnia b. r. Komitet Bioetyki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, wraz z Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Redakcją czasopisma „Etyka” zapraszają na konferencję naukową pt. „Bioetyka i Genetyka. Dylematy diagnostyki i konsultacji genetycznych”. Jak sami organizatorzy stwierdzają pierwszym

„Celem (…) konferencji jest wymiana wiedzy i doświadczeń specjalistów z zakresu nauk humanistycznych, nauk społecznych i nauk medycznych na temat etycznych, społecznych i prawnych wyzwań, jakie rodzi współczesna diagnostyka i poradnictwo genetyczne.” Jako szczególnie ciekawsze należy jednak z całą pewnością uznać, iż prezentowane spotkanie stanowi w istocie podsumowanie dotychczasowej działalności przywołanego Komitet, który od początku swojego istnienia, a wiec, od marca 2011r. wydał dwie opinie (w naszym dziale znajdziecie Państwo dokładne omówienia poszczególnych opinii wyrażanych przez wspomniane gremium),.

Organizatorzy w komunikacie konferencyjnym zwracają uwagę, że dwudniowe spotkanie toczyć się będzie wokół takich tematów, jak:

1. Diagnostyka genetyczna a cele medycyny.

2. Status moralny i prawny genomu ludzkiego i danych genetycznych.

3. Etyczne i prawne standardy oraz dylematy związane z udzielaniem świadczeń z zakresu diagnostyki i konsultacji genetycznych, w tym:

  • diagnostyki prenatalnej oraz preimplantacyjnej diagnostyki genetycznej,
  • diagnostyki predyktywnej,
  • genetycznych badań przesiewowych.

4. Ochrona praw pacjenta w kontekście świadczeń z zakresu diagnostyki i konsultacji genetycznych, w tym:

  • prawa do świadczeń z zakresu diagnostyki i konsultacji genetycznych,
  • prawa do informacji,
  • prawa do niewiedzy,
  • prawa do wyrażenia zgody bądź jej odmowy,
  • prawa do tajemnicy informacji dotyczących wyposażenia genetycznego („prywatność genetyczna” a interesy osób trzecich),
  • prawa do równego traktowania (problem stygmatyzacji i dyskryminacji ze względu na wyposażenie genetyczne).

5. Komercjalizacja testów genetycznych („over-the-counter genetic tests”, „direct-toconsumer genetic tests”).

6. Problemy związane z wykorzystywaniem wyników badań genetycznych dla celów pozamedycznych (np. ubezpieczenia, zatrudnienie, wymiar sprawiedliwości, sport, badania naukowe).

7. Diagnostyka genetyczna a prawa osób niepełnosprawnych .

8. Społeczno-kulturowe aspekty rozwoju genetyki klinicznej.

W trakcie spotkania zapowiedziano wykłady dwóch zagranicznych gości. Pierwszym z nich będzie prof. Soren Holm m. in członek

Nuffield Council on Bioethics. Jako drugi gościnny wykład zapowiedziano wystąpienie prof. Judit Sandor, byłej przewodniczącej UNESCO Bioethics Section, a obecnie dyrektora The Center for Ethics and Law in Biomedicine (CELAB), Central European University w Budapeszcie. Pierwszy z wykładów poświęcany zostanie selekcji „potomstwa ze względu na wyposażenie genetyczne”. Z kolei drugie wystąpienie dotyczyć będzie dylematów prawnych oraz etycznych rozwoju genetyki klinicznej.

 

 

Biopolityka, czyli?

Dokładnie trzy miesiące później m. In. środowisko łódzkich socjologów medycyny od wielu lat podejmujących badania związane z bioetyką zaprasza na I Krajową Konferencja Naukowa "Socjologia medycyny - promocja zdrowia - biopolityka".Jej głównymi organizatorami są: Katedra Socjologii Polityki i Moralności, Instytut Socjologii, Uniwersytetu Łódzkiego, Zakład Humanistycznych Nauk Lekarskich, Akademii Medycznej we Wrocławiu
oraz SKN Aktywizacji Społeczeństwa na Rzecz Zdrowia oraz Promocji Zdrowia, AM Wrocław.

W tym miejscu warto odnieść się w sposób szczególny do ostatniego biopolitycznego wątku. Termin biopolityka skonstruowano został przez Michale, a Foucaulta i najkrócej ujmując odnosi się do działań, głównie instytucji państwowych regulujących życie populacji w celu wzmocnienia jej użyteczności ekonomicznej i politycznej, W części źródeł dostrzec można, że pojawienie się omawianego terminu wpłynęło na utrwalenie się w społeczeństwie takich haseł, jak:, kontrola urodzeń, polityka ludnościowa, polityka reprodukcji, polityka rozrodczości, demografia polityczna oraz eugenika.

W ramach łódzkiego spotkania zostanie położony w poruszanym kontekście główny nacisk na tematy takie, jak:

„Postęp medycyny i wynikające z niego konsekwencje.(…) Etyka / etos we współczesnej medycynie.(…) Biopolityka i gender.(…) Ciało, populacja, publiczność – różnorodność konfiguracji w perspektywie biopolityki (…)  Biopolityka – dominujące dyskursy.”

Organizatorzy odnosząc się w pierwszym komunikacie do prezentowanego wątku podkreślają, że „celem naszej konferencji jest także pogłębiona analiza teoretycznych i praktycznych implikacji pojęcia „biopolityka”, w tym poddanie dyskusji głównych linii jego interpretacji (dokonywanych przez takie postaci jak Foucault, Deleuze, Agamben, Negri, Lemke i inni), a także wskazanie możliwości jego implementacji do analiz konkretnych zjawisk, procesów i dyskursów. Szczególnie interesującym obszarem wydają się relacje między biologicznym wymiarem życia populacji a jego socjologicznymi, etycznymi religijnymi i politycznymi interpretacjami, relacje między biopolityką a medycyną, demografią, systemem ubezpieczeń społecznych, systemem opieki społecznej, relacje pomiędzy populacją a środowiskiem. Innymi słowy, interesujące są wszelkie sposoby zarządzania społeczeństwem / urządzania społeczeństwa w interpretacji biopolitycznej”.

Choć wspomniana konferencja wydaje się mieć mniej praktyczny charakter niż naukowa propozycja Komitetu Bioetyki PAN to jednak trudno nie zauważyć, iż wszelkie dyskusje dotyczące np. prawnych regulacji w zakresie wykorzystania najnowszych osiągnięć life science zawsze, w pewnym aspekcie odnoszą się do zagadnień władzy, w tym przypadku tzw. biowładzy, czyli, jak ją ciekawie scharakteryzował Marcin Tomasiewicz „władzy nad biologią”.

Dokładne informacje o konferencji można otrzymać na stronach: : http://www.bioetyka.pan.pl/images/stories/Pliki/konferencja.pdf  oraz http://www.skn-promocjizdrowia.eu/konf-promocjizdrowia.htm.

 

Błażej Kmieciak

 

(w tekście wykorzystano zdjęcia zaczerpnięte z: www.polskieradio.pl, www.bioetyka.pan.pl, www.rotariandoctors.org , www.nicktumminello.com )   

KOMENTARZE
Newsletter