Nowy lek potransplantacyjny

Genentech ogłosił, że Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków(FDA) zatwierdził zwiększony czas trwania terapii lekiem Valcyte stosowanym u pacjentów dorosłych po przeszczepie nerki z wysokim ryzykiem wystąpienia choroby wywoływanej przez wirus cytomegalii (CMV).

Dodatkowe zatwierdzenie jest oparte na danych, które ukazują iż dłuższe leczenie profilaktyczne lekiem Valcyte zmniejsza zachorowalność na CMV z 36,8% (podawanie leku przez 100 dni) 16,8% (podawanie leku przez 200 dni) w rokę po transplantacji nerki. Ogólny profil bezpieczeństwa leku Valcyte nie zmienia się, lecz rozszerza o pacjentów wysokiego ryzyka po przeszczepie nerki.

“Pośród różnych zagrożeń, które mogą wystąpić po przeszczepie nerki, CMV jest tym, któremu można zapobiec poprzez profilaktyczne leczenie Valcyte’m” – powiedział Dr. Atul Humar. „Wyniki badań pokazują, że możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji CMV przez zwiększenie długości czasu leczenia zapobiegawczego ze 100 do 200 dni.”

CMV jest główną przyczyną zachorowań podczas pierwszych sześciu miesięcy po transplantacji. Szacuje się, że 50-80% dorosłych pacjentów jest zainfekowanych wirusem CMV, który bardzo często „drzemie” w organizmie przez całe życie. Wirus może być aktywowany, gdy układ immunologiczny jest osłabiony, tak jak po transplantacji. Infekcja CMV może powodować powikłania występujące w płucach, nerkach, systemie nerwowym, wątrobie i układzie pokarmowym.

“Pomimo postępów w leczeniu CMV, badania pokazały, że u ponad jednej trzeciej pacjentów nadal rozwija się infekcja CMV, nawet po 100 dniach leczenia profilaktycznego”-powiedział Hal Barron „To zatwierdzenie dostarcza istotnych informacji dla lekarzy zajmujących się pacjentami wysokiego ryzyka w przełomowym okresie zaraz po transplantacji”

red. Marta Cipińska

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza - bądź pierwszy!
Piszesz jako
Gość
captcha
Przepisz proszę tekst z obrazka powyżej

Film na dziś

Kwartalnik_lg
Współpracujemy z: grey_thumb_labmind grey_thumb_logo grey_thumb_azelis grey_thumb_comesa grey_thumb_torimex grey_thumb_13430364052491 grey_thumb_246878_220015428026896_4210934_n__1_ grey_thumb_vitainsilicalogo_duze