Herbicyd Roundup bardzo szkodliwy

Herbicyd Roundup bardzo szkodliwy

 

Okazało się, iż herbicyd Roundup jest bardzo szkodliwy dla środowiska i dla człowieka. Naukowcy podejrzewają, że preparat powoduje nieodwracalne uszkodzenia ludzkiego płodu. Preparat zawiera bardzo szkodliwą substancję o nazwie glifosat, który powoduje wady wrodzone u embrionów zwierzęcych. Glifosat jest używany w olbrzymich ilościach na świecie. Rokrocznie na całym świecie sprzedaje się milion ton glifosatu.

 

Ogromna część tego preparatu trafia głównie na plantacje bawełny oraz pola kukurydzy i soi w Ameryce Północnej i Południowej. Inżynierowie genetyczni z koncernu Monsanto uodpornili niektóre gatunki nasion modyfikowanych genetycznie na herbicyd. Rośliny te bez szwanku wytrzymują trujące opryski, a uciążliwe chwasty są niszczone w zarodku. Wytworzenie wydajnych odmian nasion, odpornych na chwasty uczyniły z koncernu Monsanto niekwestionowanego lidera na rynku, a zawierający glifosat Roundup stał się najpopularniejszym herbicydem na świecie.

 

Od ośmiu lat z Ameryki Południowej napływa coraz więcej sygnałów o pojawianiu się wad rozwojowych u niemowląt, których rodzice mieszkają w sąsiedztwie pól opryskiwanych herbicydem.

Pierwszymi zauważalnymi ofiarami herbicydu były płazy, potem przyszła kolej na ryby a na dzień dzisiejszy także i ludzie. Zatem czy nie warto pomyśleć, min będzie za późno.

 

Co to jest Roundup i glifosat?

 

Po angielsku round up oznacza „coś pozbierać” np. martwe chwasty z pola. Dlatego pewnie taką nazwę firma nadała swemu produktowi, który przeznaczony jest właśnie do zabijania roślin. Jednokrotny oprysk herbicydami może czasem prowadzić do krótkotrwałego wzrostu różnorodności biologicznej poprzez usunięcie wcześniej dominujących gatunków. Uboczne efekty związane z użyciem herbicydów są argumentem za tym, żeby ich w ogrodach w ogóle nie używać. Oprysk ten może zniszczy rośliny w dany miejscu na zawsze, jest też szkodliwy dla owadów i innych zwierząt. Właśnie herbicydy w rodzaju Roundupu robią karierę nie tylko jako preparaty używane przez rolników ale jako magiczny środek na znienawidzone chwasty. Które i tak wracają Obecnie rozchodzi się moda na coś, co zabija „chwasty”, który po zastosowaniu stosownego środka odrasta za parę miesięcy.

 

Chemia i rośliny

 

Chemiczne środki ochrony roślin są powszechnie używane w naszym kraju od kilkudziesięciu lat. Otóż jest to od lat 80. najszerzej na świecie stosowany herbicyd, jak mniemano fałszywie, jako środek „bezpieczny”.

 

Skład Roundupu

 

Głównym składnikiem Roundupu jest glifosat, a właściwie jego sól. Hamuje on działanie bardzo ważnego dla roślin enzymu syntazy EPSPS (syntaza 5-enolopirogroniano-szikimowo-3-fosforanowa), który jest kluczowym enzymem na szlaku metabolicznym kwasu szikimowego, związanego z biosyntezą aromatycznych aminokwasów (fenyloalaniny, tyrozyny i tryptofanu). Istotny dla działania tego środka jest też surfaktant (detergent) – POEA, środek ułatwiający przenikanie glifosatu do tkanek roślinnych. W preparatach marki Roundup znajdują się również inne substancje modyfikujące działanie glifosatu, objęte tajemnicą producenta.

 

Początki Roundup

 

Roundup został wyprodukowany w roku 1973 przez Monsanto. Firma ta to dla ekologów i ochroniarzy całego świata prawdziwy lider produkcji odmian roślin genetycznie modyfikowanych i chemikaliów stosowanych w rolnictwie. Sam glifosat zsyntetyzowano i opatentowano trochę wcześniej, w roku 1964. Roundup jest głównym, najlepiej sprzedającym się produktem tej firmy. Monsanto opracowało też szereg odmian roślin określanych nazwą Roundup Ready, które same są w dużym stopniu odporne na Roundup, a które uprawia się opryskując wielokrotnie tym herbicydem.

Monsanto stoi za promowaniem w Ameryce Południowej intensywnych monokultur zbóż i soi, opartych o karczowanie tropikalnych i subtropikalnych lasów, na miejscu których sadzi się opryskiwane chemikaliami plantacje wysiane z nasion Roundup Ready. Nasiona te to odmiany zmodyfikowane genetycznie, odporne na Roundup. Wydajność plonów Roundup Ready jest jednak przereklamowana. Plonom typu Roundup Ready zagraża parę rzeczy. Po pierwsze, pojawienie się nowych generacji chwastów odpornych na Roundup. Po drugie, pojawiają się informacje o nowych patogenach zagrażających uprawom tych genetycznie modyfikowanych plonów.

Ostatnio odnotowano spadek sprzedaży Roundupu, jednak niestety z powodu wypierania go przez zawierające glifosat produkty innych firm. Dzieje się to z powodu wygaśnięcia przed kilkoma laty patentu na ten środek. Także w Polsce można teraz kupić rodzime produkty „roundupopodobne”.

 

Roundup – groźny, bo „bezpieczny”

 

Inny problem z Roundupem polega na tym, że jest on powszechnie stosowany na świecie w przydomowych ogródkach i zieleni miejskiej do niszczenia niepożądanej roślinności. Od dawna jednak pojawiają się informacje, że jego reklamowana niska toksyczność dla zwierząt i człowieka może być zaniżona. Roundup jest silnie toksyczny jedynie w dużych ilościach. Ale w małych jego działanie nie jest do końca poznane.

Wszystkie herbicydy testowane są jedynie na wybranych organizmach, testy te są za krótkie, dotyczą tylko bezpośredniej toksyczności, a nie na przykład modulującego wpływu na cykl rozrodczy, układ krwionośny, immunologiczny itp. Nie testuje się oddziaływania tych środków przez dłuższy okres, np. kilka lat. Dopiero ich użycie w naturze jest prawdziwym sprawdzianem, który jak wiadomo w większości przypadków kończy się negatywnie. Poczynając od katastrofalnych skutków owadobójczego preparatu DDT, kumulującego się w organizmach drapieżników, można by mnożyć przykłady substancji, które były reklamowane jako panacea, a potem stawały się synonimami śmierci. Roundup jest reklamowany głównie jako środek szybko rozkładany przez mikroorganizmy glebowe. Jego budowa chemiczna wskazuje, że powinien być szybko degradowany, a w końcu nawet zamieniany w nawóz fosforowy. Jednak różne badania pokazują, że nie zawsze tak się dzieje. Jego ślady można znaleźć w glebie dużo później niż można by się spodziewać. Nawet jeśli glifosat rzeczywiście szybko rozkłada się, przy jego powtarzalnym stosowaniu dochodzi do zubożenia i przekształceń mikroflory glebowej. Pojawiają się też głosy o możliwości jego działania kancerogennego.

 

Czy warto zatem stosować ten środek…?

 

 

Źródło:

PAP

 

 

Oprac. Magdalena Jóźwicka

Komentarze

Piszesz jako
Gość
captcha
Przepisz proszę tekst z obrazka powyżej
et49 (Gość)
09:04 14.10.2016
Szanowny Panie Puzia , tekst supr przemyślany, tylko dalczego obraża Pan innych?
Tadeusz Rejtan (Gość)
08:45 13.06.2016
Do Wojciech Puzia. Koncern Monsanto, ma na usługach wielu współpracowników.Często rolników stosujących Roundup, atakujących myślących inaczej. Czy cywilizacja to np. trucizna w glebie, przechodząca w konsekwencji do organizmów ludzkich.Takie rolnictwo to działalność w myśl zasady, co nie zabronione to dozwolone. Nie ważne, że później ludzie chorują np. na raka. Dziękuj za taki postęp.

Wojciech Puzia (Gość)
21:27 28.02.2016
Już widzę jak ekolodzy odrywają się od swoich smartfonów, opuszczają klimatyzowane mieszkania i udają się gromadnie na 12 godzinne pielenie ekologicznych grządek podjadanych przez robaki
To co najbardziej mnie dobija w całej masie ekoćwoków, to to że ci ludzie krytykując cały dorobek cywilizacyjny, równocześnie mają dłonie nigdy nie naznaczone pracą. Krytykują wszystko, od pestycydów, insektycydów, przez GMO i dodatki do żywności, a równocześnie żyją w wygodnych miastach, w smrodzie spalin, o ekologicznych zagrożeniach dowiadując się z elektronicznych wynalazków, wyprodukowanych w trzecim świecie, rękami biedaków, z surowców pochodzących z odkrywki, tak jak np. akumulatory do elektrycznych aut. Zwyczajnie w świecie, od dobrobytu w głowach się poprzewracało.

Oczywiście, zużywa się za dużo środków chemicznych, monokultury stanowią duży problem ... ale słońce rażące na ekologicznych grządkach też jest rakotwórcze.
irekn (Gość)
14:55 28.02.2016
dlatego chce wiedzieć w sklepie czy jest stosowany GMO i opryski z roundapa UCZciwie a nie w znikomych ilościach chce ,żeby dzieci rodziły się zdrowe a nie z małymi główkami jak w Ameryce południowej

Film na dziś

Kwartalnik_lg
Współpracujemy z: grey_thumb_logo_i4b grey_thumb_logo__1_ grey_thumb_TOP_LOGO grey_thumb_amex_OKkolor_RGB grey_thumb_logo_eurx grey_thumb_copernicus_diagnostics_logo1 grey_thumb_Logo_CMD_mysz grey_thumb_basf