Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dieta wegńska dobra dla chorych na RZS
10.04.2008
Z najnowszych badań finansowanych przez Komisję Europejską wynika, że dieta wegańska może mieć pozytywny wpływ na osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).


Badania były prowadzone na uniwersytecie medycznym Karolinska Institutet w Szwecji, w ramach większego projektu badawczego, w którym udział bierze 10 patronów z Europy.

Odkryto, że bezglutenowa dieta wegańska ogranicza czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego u osób dotkniętych tą chorobą. Taki efekt zaobserwowano u chorych na RZS, którzy stosowali dietę przez rok. Stwierdzono u nich obniżony poziom lipoprotein o małej gęstości (LDL) i utlenionych LDL, a zarazem podwyższony poziom naturalnych ateroprotekcyjnych (chroniących przed miażdżycą) przeciwciał przeciw fosforylcholinie, tzw. anty-PC. Wyniki zweryfikowano poprzez porównanie z grupą kontrolną, która nie stosowała tej diety. Oprócz tego objawy RZS były wyraźniejsze w grupie kontrolnej, co świadczyłoby o ogólnym korzystnym wpływie diety wegańskiej.

Skutkiem RZS jest przewlekłe zapalenie stawów i wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia miażdżycy oraz chorób sercowo-naczyniowych. Nie wyjaśniono jednak do tej pory związku między reumatyzmem, a ryzykiem wystąpienia tych chorób. Zdaniem naukowców powodem może być zaburzenie równowagi lipidów we krwi występujące u pacjentów chorych na RZS.

Celem całego, kierowanego przez prof. Johana Frostegårda z Karolinska Institutet projektu CVDIMMUNE jest zbadanie znaczenia anty-PC, przeciwciała, które zdaniem naukowców działa ochronnie przed miażdżycą. Zespół projektu liczy na to, że efektem badań będzie szczepionka przeciw miażdżycy, będącej najważniejszym czynnikiem chorób sercowo-naczyniowych.

CVDIMMUNE jest celowym projektem badawczym (STREP) finansowanym przez Komisję Europejska w ramach szóstego programu ramowego (6PR). Oprócz zespołu naukowców ze Szwecji w skład konsorcjum CVDIMMUNE wchodzą także naukowcy z Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii i Francji.

Źródło: CORDIS
KOMENTARZE
Newsletter